Znamy nazwisko pierwszego Laureata Orła 2016!

W środę 2 marca, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych 2016 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2016, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. 

Tegorocznym Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Janusz Gajos, wybitny aktor filmowy i teatralny, pasjonat fotografii. Na spotkaniu z widzami przy okazji Przeglądu Orłów 2016 w warszawskim kinie Iluzjon przyznał, że tylko raz wziął udział w castingu. „To było wtedy, gdy zdobyłem rolę blond bohatera” – żartował. Wspominany „blond bohater” to oczywiście Janek Kos z serialu „Czterej pancerni i pies” (1966-1970), który przyniósł Januszowi Gajosowi wielką popularność. Od tamtego czasu regularnie występował na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów, m.in. w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981), „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego (1982), serialu „Alternatywy 4” (1983-1986) oraz „Ucieczce z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego (1990). Aktor w tegorocznej edycji Orłów jest także nominowany w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Body/Ciało”. W przeszłości już dwukrotnie odbierał Orła w tej kategorii – za filmy „Jasminum” w 2007 i „Układ zamknięty” w 2014 roku. Janusz Gajos to także laureat Orła w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film „To ja złodziej” w 2001 roku. 

Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Dotychczasowymi zwycięzcami w tej kategorii byli: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Kazimierz Karabasz (2014) i Franciszek Pieczka (2015). 

Wśród Nominowanych, którzy wzięli udział w konferencji byli między innymi: 

Janusz Majewski

nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Film za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Jerzy Skolimowski

nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria za film „11 minut”

Kinga Dębska

nominowana do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film za film „Moje córki krowy” oraz w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za film „Aktorka”

Gabriela Muskała

nominowana do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film „Moje córki krowy”

Janusz Gajos

nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Body/Ciało”

Maciej Stuhr

nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Wojciech Pszoniak

nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Magnus von Horn

nominowany do Orła 2016 w kategorii Odkrycie Roku i Najlepsza Reżyseria za film „Intruz”

Justyna Suwała

nominowana do Orła 2016 w kategorii Odkrycie Roku za film „Body/Ciało”

Patryk Vega

nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za serial „Służby specjalne”

Podczas uroczystego spotkania Nominowani odebrali dyplomy nominacyjne a Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, wręczył im zaproszenia do członkostwa do Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Przyjęcie zaproszenia do EFA daje prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe oraz udziału w całorocznej działalności Europejskiej Akademii Filmowej. 

Gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 odbędzie się w poniedziałek, 7 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana przez Program 2 TVP. Początek relacji o godzinie 21.50. 

Zarówno przy nominacjach, jak też przy ogłoszeniu laureatów Orłów, nazwiska wyróżnionych i nagrodzonych twórców są tajne do momentu oficjalnego, publicznego otwarcia kopert z wynikami, za których wiarygodność i poufność osobiście odpowiadają dwaj Partnerzy PwC, Krzysztof Szułdrzyński i Piotr Wyszogrodzki. Wiodąca na świecie firma doradcza PwC, która od ponad 80 lat nadzoruje głosowanie na Oscary, od chwili powstania Polskich Nagród Filmowych odpowiada za tajność, rzetelność i poufność głosowania członków Polskiej Akademii Filmowej.

Tegoroczna edycja Orłów odbywa się pod honorowym patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Kinami Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2016 były kino Iluzjon Filmoteki Narodowej i łódzkie kino Kinematograf a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Przegląd online filmów kandydujących do Orłów 2016 przygotował Onet VOD.

Sponsorami Orłów 2016 są firmy: Apart, Albert Riele, Studio Produkcyjne Orka, Regent Warsaw Hotel, Bobbi Brown, Jean Louis David, Lexus Wola, firmy Lloyd i Mokate, kancelaria Radwan Rohrenschef, Minds of Hope oraz Faktoria Win.

Głównym partnerem medialnym jest Program TVP2 oraz Grupa Wirtualna Polska, Twój Styl, Pani, Show, Grazia, Film&Kamera TV, agencja East News oraz TOK FM. Wsparcia organizacyjnego udziela Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl.

Polskie Nagrody Filmowe powstają przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zdjęcie pochodzi z agencji fotograficznej East News

fot. East News