Zmarł Witold Sobociński

W wieku 89 lat odszedł Witold Sobociński – jeden z najwybitniejszych autorów zdjęć polskiego kina, laureat Orła za całokształt twórczości.

Współpracował z największymi reżyserskimi osobowościami: Andrzejem Wajdą (“Wszystko na sprzedaż”, “Wesele”, “Ziemia obiecana”), Jerzym Skolimowskim (“Ręce do góry”), Andrzejem Żuławskim (“Trzecia część nocy”), Wojciechem Jerzym Hasem (“Sanatorium pod klepsydrą”), Romanem Polańskim (“Piraci”, “Frantic”), Piotrem Szulkinem (“O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji”) i Krzysztofem Zanusssi (“Życie rodzinne”).

Od lat 80. jako wykładowca związany był ze Szkołą Filmową w Łodzi.

W 2001 roku wyróżniony został Orłem za zdjęcia do filmu “Wrota Europy” Jerzego Wójcika. W 2007 Polska Akademia Filmowa uhonorowała go Orłem za całokształt twórczości.

SobocinskiBW

– Nagroda ta jest wyjątkowa również dlatego, że dawniej nieczęsto mówiono z ochotą o operatorach. Nagroda Polskiej Akademii Filmowej jest nagrodą branżową, którą w Polsce dostaję za cały mój wysiłek, jaki włożyłem w zrobienie tych wszystkich filmów. Traktuję to jako bardzo ważne, dla mnie szczególnie bliskie, wydarzenie – mówił po jej otrzymaniu w wywiadzie dla Stopklatka.pl

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.