21 maja, po długiej chorobie, zmarł Jan. A.P. Kaczmarek – wybitny kompozytor, laureat Orła 2023 za Osiągnięcia Życia. Artysta cierpiał na MSA- rzadkie schorzenie neurologiczne zwane zanikiem wieloukładowym.
Urodzony 29 kwietnia 1953 roku w Koninie Jan. A.P. Kaczmarek w 2004 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” Marca Forstera. Był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej, ale przede wszystkim autorem muzyki do niemal 70 filmów fabularnych i dokumentalnych. Światową popularność przyniosły mu kompozycje muzyki do filmów: „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego i „Niewierna” Adriana Lyne’a. Jan A.P. Kaczmarek jest również autorem muzyki do filmów Agnieszki Holland „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” oraz „Trzeci cud”. Trzykrotnie był nominowany do do Orłów za Najlepszą Muzykę – za filmy: „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza (2002) , „Magnezja” Macieja Bochniaka (2022) oraz „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego (2022).
Znacząca w wyborze życiowej drogi była dla niego współpraca z w awangardowym Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W roku 1977 rozpoczął pracę dla Teatru Ósmego Dnia i stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Sukcesy tej grupy podczas tournée po USA doprowadziły do nagrania dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records w 1982 roku pierwszej płyty pt. „Music for the End”.
W 1989 roku zamieszkał na stałe w Los Angeles. Nagrywał płyty m. in. dla: Sony Classical, Decca oraz Varese Sarabande. W roku 2004 roku, na wzór Sundance Institute, założył w Poznaniu Instytut Rozbitek wspierający młodych artystów działających w obszarze muzyki, teatru i filmu.
W swoim dorobku muzycznym ma kompozycje symfoniczne oraz muzykę do spektakli teatralnych, m.in. do „Dziadów” i „Nie-Boskiej komedii”. Wyreżyserował trzy spektakle multimedialne: „Czekając na kometę Halleya”, „Symfonia Solo” oraz „Tower of Babel”. Dla uczczenia 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w roku 2005 skomponował „Kantatę dla wolności”. Rok później stworzył Oratorium 1956, którego prawykonanie odbyło w dniu 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca.
Kaczmarek był również twórcą i dyrektorem Transatlantyk Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu w sierpniu 2011 roku, a ostatnia w Warszawie w roku 2021.