Po raz pierwszy w historii Polskich Nagród Filmowych Orły tuż przed ceremonią Orłów będzie miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie – Przegląd Filmów Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia Orłów 2018, realizowany wspólnie z miastem stołecznym Warszawa. W weekend poprzedzający ceremonię, 24 i 25 marca br., kino Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, pokaże filmy wybrane osobiście przez tegorocznego laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia, Jerzego Stuhra. Sam Laureat spotka się z widzami w niedzielę, 25 marca, po seansie filmu „Obywatel”. Na spotkanie, które rozpocznie się około godz. 18:50, wstęp jest wolny, natomiast bilety na seanse dostępne są w kasie kina. Zapraszamy!
W ramach weekendowego przeglądu filmów Jerzego Stuhra, wybranych osobiście przez Laureata jako prezentacja jego dorobku, zostaną wyświetlone zarówno tytuły z początków kariery aktorskiej i reżyserskiej Pana Profesora, wśród których znalazł się m.in. „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego, nagrodzony na festiwalu w Gdyni komediowy „Obywatel Piszczyk” Andrzeja Kotkowskiego czy wyreżyserowane przez samego Stuhra, dedykowane Krzysztofowi Kieślowskiemu „Historie miłosne”. W programie również ostatni film w reżyserii Jerzego Stuhra, „Obywatel”, po którym w niedzielę odbędzie się spotkanie z Laureatem, podczas którego widzowie będą mogli zadawać pytania osobiście.
Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie kina Iluzjon przy ul. Narbutta 50A.
Sobota, 24 marca
godz. 18:00, DUŻE ZWIERZĘ, 73 min.
godz. 20:00, AMATOR, 117 min.
seanse: sala Mała Czarna
Niedziela, 25 marca
godz. 17:00, OBYWATEL, 108 min.
seans: sala Stolica
Spotkanie z Jerzym Stuhrem rozpocznie się po seansie, ok. godz. 18:50.
WSTĘP WOLNY
godz. 18:00, OBYWATEL PISZCZYK, 101 min.
godz. 20:00, HISTORIE MIŁOSNE, 87 min.
seanse: Mała Czarna
Jerzy Stuhr to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, reżyser, scenarzysta, autor siedmiu książek. Urodzony w Krakowie, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (1970) oraz Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1972).
Wykładowca w PWST w Krakowie, a w latach 1990-1997 i od 2002 do 2008 rektor tej uczelni. Wykładał też na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1999-2013), którego otrzymał tytuł doktora honoris causa w 2007 roku.
W Polsce do historii przeszły jego role w filmach kina moralnego niepokoju: „Spokój”, „Blizna” i „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego, „Wodzirej” Feliksa Falka. Grał u najważniejszych polskich reżyserów: Krzysztofa Zanussiego, Piotra Szulkina, Janusza Zaorskiego, Agnieszki Holland i wielu innych. Ogromną popularność i sympatię widzów zdobył rolami w filmach komediowych: „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Kiler” Juliusza Machulskiego czy „Obywatel Piszczyk” Krzysztofa Kotkowskiego. Jest niezrównany w dubbingach, rangę kultowej osiągnęła jego rola osła w filmie animowanym „Shrek”, ostatnio głos podkładał do nominowanej do Oscara animacji „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
Od 1980 roku wykładał we Włoszech na tamtejszych uczelniach, również występował i reżyserował w teatrach włoskich. Grał także we włoskich filmach m.in. u Nanniego Morettiego („Il Caimano”, 2006 i „Habemus papam”, 2010) czy Luci Manfrediego („Ultimo Papa Re”, 2012).
Równolegle gra w teatrze, od 1972 roku stworzył roku wiele wspaniałych ról w teatrach krakowskich: w Teatrze Starym im. H. Modrzejewskiej w sztukach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę i Jerzego Jarockiego; sam reżyserował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, w Teatrze Nowym w Łodzi i w Operze Krakowskiej, a obecnie gra i reżyseruje w warszawskim Teatrze Polonia. Nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat zachwyca znakomitym monodramem Patrick’a Sueskinda „Kontrabasista”. Przez wiele lat grał i reżyserował w Teatrze Telewizji.
Po drugiej stronie kamery zadebiutował filmem „Spis cudzołożnic” (1994), w którym – podobnie jak w późniejszych filmach – łączył rolę reżysera i aktora. W kolejnych latach wyreżyserował: „Historie miłosne” (1997), „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), „Duże zwierzę” (2000), „Pogodę na jutro” (2003), „Korowód” (2007), czy „Obywatela”, które spotkały się ze znakomitym przyjęciem zarówno krytyków jak i widzów i przyniosły twórcy wiele nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Jerzy Stuhr otrzymał również szereg prestiżowych nagród za całokształt twórczości.
Laureat Orła 2006 za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męska w filmie Krzysztofa Zanussiego „Persona non grata” (2005). Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.