Zakończenie przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2015. Tłumy w kinie Iluzjon, gorące dyskusje po filmach

W piątek, 30 stycznia, projekcją filmu “Obietnica” i spotkaniem z Anną Kazejak – reżyserką obrazu oraz Łukaszem Dzięciołem – producentem filmu, zakończył się przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2015, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Trwające niemal trzy tygodnie święto polskiego kina w Iluzjonie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem widzów, a większość z 42 projekcji odbywała się przy szczelnie wypełnionej sali. Niemal codziennie po wieczornych seansach odbywały się spotkania z autorami kandydujących do Orłów filmów, co dawało widzom niepowtarzalną okazję by na gorąco podzielić się z twórcami wrażeniami czy wyjaśnić nurtujące kwestie, a sami twórcy chętnie zdradzali publiczności kulisy powstawania swoich produkcji, odpowiadając na najtrudniejsze nawet pytania.

Z widownią kina Iluzjon spotkali się m.in. Jerzy Stuhr („Obywatel”), Łukasz Palkowski, Krzysztof Rak i aktorzy z filmu „Bogowie ”, Krzysztof Zanussi („Obce Ciało”), Julia Kijowska („Serce, serduszko”), Patryk Vega („Służby Specjalne”), Michał Otłowski z aktorami z filmu   „Jeziorak” Jowitą Budnik i Sebastianem Fabijańskim, czy Marcin Krzyształowicz i Adam Woronowicz z „Pani z przedszkola”.

Spotkania trwały nierzadko do późnych godzin nocnych i obfitowały w wiele czasem zabawnych, innym razem wzruszających momentów, jak choćby podczas spotkania z młodymi odtwórcami ról powstańców w flilmie Janka Komasy „Miasto 44”: Zosią Wichłacz, Józkiem Pawłowskim i Antkiem Królikowskim, gdy niespodziewanie rozmowę z aktorami młodego pokolenia podjęła obecna na widowni prawdziwa uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Komentarze czy pytania w równym stopniu były podziękowaniami i pochwałą dla twórców, co też próbą zagłębienia się w temat z kilku perspektyw, jak w przypadku dociekań publiczności wobec filmów „Stacja Warszawa” czy „Obietnica”, które w różny sposób mówiły o genezie zła.

Bywały też zabawne momenty, o co zadbał choćby Adam Woronowicz, który podczas spotkania z twórcami filmu „Pani z przedszkola” komentował dyskusję w niezwykle celny i ironiczny, co wywoływało na widowni salwy śmiechu.

Zakończenie przeglądu w kinie Iluzjon nie jest jednak końcem Wielkiego Święta Polskiego Kina – wielkie emocje dopiero przed nami! Już 5 lutego ogłoszone zostaną nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2015. Uroczyste otwarcie kopert z nominacjami będzie miało miejsce w Pałacu Prymasowskim, a wśród odczytujących będą laureaci i nominowani poprzednich edycji Orłów, członkowie Polskiej Akademii Filmowej, m.in. Anna Nehrebecka (Orzeł 2014, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, „Chce się żyć”), Dawid Ogrodnik (Orzeł 2014, Najlepsza Główna Rola Męska, „Chce się żyć”), Agata Trzebuchowska (Nominacja do Orła 2014 w kategorii Odkrycie Roku, „Ida”) oraz Bodo Kox (Orzeł 1014 w kategorii Odkrycie Roku, reżyseria filmu „Dziewczyna z szafy”).

17. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 odbywa się pod honorowym patronatem pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Uroczyste ogłoszenie nazwiska laureata w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz spotkanie mediów z Nominowanymi odbędzie się 25 lutego 2015.

Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 została zaplanowana na 2 marca 2015 roku. Jak co roku, relację z gali obejrzeć będzie można w TVP2.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w 19 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski, Odkrycie Roku oraz w nowej kategorii Najlepszy Filmowy Serial Telewizyjny. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności wyłaniana przez społeczność Filmwebu.

 

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Nagrody przyznawane są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

 

Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2015 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa. Głównym partnerem medialnym – Program TVP2 oraz Twój Styl, Pani, Grazia, Show, Metro, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Filmweb, TOK FM, Kino, Film New Europe i Film&TV Kamera. Partnerem organizacji jest Krakowska Fundacja Filmowa.  Sponsorami Orłów 2015 są firmy: Orka, Apart, Albert Riele, Mercedes i Open Gate.

 

Przegląd on-line wybranych filmów kandydujących do Orłów 2015 dostępny jest w serwisie kinoplex.pl.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Lenart
agnieszka@pnf.pl
kom. 723 770 770