Zakończenie przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2014 w Iluzjonie

Seansem filmu „Nieulotne“ i spotkaniem z reżyserem Jackiem Borcuchem w kinie Iluzjon zakończy się dziś przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Kolejny przegląd za rok, ale najważniejsze wydarzenia związane z Orłami przed nami.

 

Przegląd filmów kandydujących do dorocznych Nagród Polskiej Akademii Filmowej odbył się w kinie Iluzjon po raz drugi. W ciągu prawie trzech tygodni widzowie mieli szansę zobaczyć takie filmy, jak nagrodzone Nagrodą Publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej „W imię…” Małgośki Szumowskiej czy głośny „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego. W ramach „Poniedziałków z dokumentem” wyświetlone zostały także m.in. „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej o Danucie Szaflarskiej czy ukazujący kulisy Euro 2012 „Będziesz legendą człowieku” Marcina Koszałki. Niektóre projekcje cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowych seansów. Na ogromną ilość pokazów trzeba było rezerwować bilety z wielodniowym wyprzedzeniem. Niemal każdego dnia odbywały się spotkania z twórcami filmów kandydujących do Orłów 2014 – na wiele spotkań obsługa kina musiała dostawiać krzesła dla widzów. Rozmowy trwały do późnych godzin nocnych, były bardzo emocjonujące i intensywne. Z widzami w kinie Iluzjon spotkali się m.in. Krzysztof Krauze („Papusza”), Janusz Zaorski („Syberiada polska”), Andrzej Jakimowski („Imagine”), Maciej Pieprzyca i Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”), Agata Kulesza („Ida”) czy Wojciech Mecwaldowski („Dziewczyna z szafy”).

„Filmoteka Narodowa z pełną przychylnością odniosła się do propozycji Niezależnej Fundacji Filmowej, by właśnie w Iluzjonie zorganizować przegląd czterdziestu sześciu polskich tytułów kandydujących do Orłów, czyli praktycznie całej rodzimej twórczości filmowej minionego roku. Uczestnikami iluzjonowego przeglądu filmów kandydujących do polskich Oskarów byli zarówno wybitni twórcy filmowi, członkowie Akademii Filmowej, jak i widzowie zainteresowani polskim kinem. Wysoka frekwencja kinomanów na pokazach oraz licznych spotkaniach z twórcami dowiodły, że tego typu przeglądy dedykowane rodzimemu kinu są mile widziane i potrzebne. W logotypie Filmoteki poza taśmą filmową można dostrzec orła. Nieprzypadkowo Orły „wylądowały” w Iluzjonie. Mamy nadzieję, że na dobre.” – powiedział Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej.

Niezwykle ciepło o przeglądzie wypowiedzieli się także twórcy filmowi zaproszeni na spotkania z widzami. Krzysztof Krauze, zanim zaczął odpowiadać na pytania zadane po projekcji „Papuszy”, zwrócił się do publiczności: „Chciałem powiedzieć parę słów o tym niezwykłym miejscu, którym jestem olśniony. Jestem pierwszy raz w Iluzjonie po remoncie i naprawdę jestem dumny, że mamy kino na europejskim poziomie, tak związane z kinem polskim i jego historią. Dziękuję, że pojawiliście się tak licznie i cieszę się, że mogliśmy się spotkać.”
Andrzej Jakimowski podsumował projekcję i spotkanie po swoim filmie: „Spotkanie z widzami Iluzjonu po „Imagine” było naprawdę bardzo ciekawe i na wysokim poziomie merytorycznym.”

Dobiegający właśnie końca przegląd w Iluzjonie to jednak dopiero początek wielkich emocji związanych z Orłami – Nominacje zostaną ogłoszone 4 lutego w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia odbędzie się 4 marca w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 została zaplanowana na 10 marca 2014 roku w Teatrze Polskim w Warszawie – to wtedy zostaną otwarte koperty z nazwiskami zwycięzców. Jak co roku, relację z gali obejrzeć będzie można w TVP 2.
Do 17 marca na serwisie kinoplex.pl można oglądać wybrane filmy kandydujące do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014.
Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 18 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów.
Tegoroczna edycja organizowana jest przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad nią objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2014 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2014 przygotowuje kinoplex.pl. Sponsorami Orłów 2014 są na chwilę obecną: Jean Louis David, Bobbi Brown, Orka. Partnerem organizacji – Krakowska Fundacja Filmowa. Lista filmów kandydujących do Orłów 2014 została sporządzona na podstawie danych dostarczonych przez niezależne podmioty badające rynek, w tym boxoffice.pl. Patroni medialni Orłów 2014 to na chwilę obecną: TVP 2, Filmweb, KINO, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, Twój Styl, Pani, Show, Grazia, iAM.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.

 4  4  4
 4  4  4
 4  4  4
 4  4  4
 4  4  4
 4  4  4
 4  4  4
 4  4  4
 4  4  4

Wszystkie prezentowane fotografie zostały wykonane oraz udostępnione przez Filmotekę Narodową.