XIV Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Macieja Sobieszczańskiego i Grzegorza Pudy

XIV Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej otrzymali: wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i za granicą polski scenarzysta i reżyser, Maciej Sobieszczański oraz Grzegorz Puda za scenariusz pt. BRAT (BROTHER).

Maciej Sobieszczański ma na swoim koncie już liczne polskie i międzynarodowe nagrody m.in. Think: The Award Berlinale 2015, a jego ostatni film, ZGODA, otrzymał nagrodę w sekcji FIRST LOOK na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno i za najlepszą reżyserię na festiwalu w Montrealu 2017.

Nagrodzony scenariusz to pełne emocji studium bratejskiej relacji w obliczu wielkiej presji. Jak podkreśliła przyznająca nagrodę Rada Artystyczna, to „scenariusz, który wyróżnia się jako dzieło wyjątkowo poruszające, przedstawiające realistyczną i uniwersalną historię dramatycznych zmagań rodzinnych. Główny bohater, starając się zachować lojalnie wobec skonfliktowanych stron, musi pogodzić się z rozczarowaniem pierwszą miłością i niespełnionymi nadziejami na lepsze życie”.

Najlepszy scenariusz XIV edycji ScripTeast wybierali członkowie Rady Artystycznej, doświadczeni filmowcy z wieloletnim dorobkiem : Doreen Boonekamp (była szefowa Holenderskiego Funduszu Filmowego), Sandy Lieberson (wieloletni szef 20th Century Fox), Antonio Saura (producent i szef firmy dystrybucyjnej Latido), Manfred
Schmidt (b. szef jednego z największych niemieckich funduszy filmowych MDM), Simon Perry (b. szef ACE – europejskiego klubu producentów) oraz szefowie naukowi programu Christian Routh i Tom Abrams.

Rada Artystyczna przyznała też Specjalne Wyróżnienie, które otrzymał Pavo Marinković, wielokrotnie nagradzany chorwacki scenarzysta i reżyser, za projekt JIMMY L. Jak podkreślała Rada Artystyczna to projekt, który rzuca światło na skomplikowany okres w pogmatwanej historii Europy Środkowej i Wschodniej. Autorowi udalo sie wydobyć z chaosu wojny poruszającą opowieść, inspirowaną faktami, o outsiderze, który która stara się podążać za swoim powołaniem, jednocześnie konfrontując się z uprzedzeniami rasowymi i lojalnością wobec stale zmieniających się wymagań politycznych.

ScripTeast, unikatowy na skalę europejską projekt Niezależnej Fundacji Filmowej, jest nazywany najbardziej efektywnym programem treningowym dla scenarzystów w Europie i ma najwyższy procent filmów zrealizowanych na podstawie scenariuszy biorących udział w programie: na 160 scenariuszy aż 53 zostało sfilmowanych lub są obecnie w produkcji.

Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego programu scenariuszowego ScripTeast po raz pierwszy została wręczona online. ScripTeast, zwyczajowo rozgrywający się podczas trzech sesji, stacjonarnej w Polsce i dwóch kolejnych na największych światowych festiwalach w Berlinie i Cannes, z powodu COVID-19 swoją ostatnią sesję przeniósł w
całości do internetu. Uczestnicy programu brali udział w konsultacjach z ekspertami z całego świata, spotkaniach poświęconych produkcji, sprzedaży i promocji filmów, a także case studies i indywidualnych sesjach z producentami. Spotkali się m.in. z Lone Scherfig, reżyserką „Włoskiego dla początkujących”, Davidem Parfittem zdobywcą Oskara za „Zakochanego Szekspira” (może kogos dodac).

Ze swoją nagrodą Sobieszczański i Puda dołączyli do grupy polskich twórców, którzy podczas poprzednich edycji zostali wyróżnieni nagrodami ScripTeast. Byli wśród nich: Jacek Piotr Bławut i Anna Onichimowska
(„Dzień czekolady”), Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski („Niemy”), Bodo Kox („Człowiek z magicznym pudełkiem”) czy Kuba Czekaj („Sorry Polsko”).

ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we
współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE oraz FIlmarket Hubi Film
New Europe.

Więcej informacji: www.scripteast.pl