Twórcy filmu “Pokłosie” wyróżnieni prestiżowym odznaczeniem “Chroniąc pamięć” dla Polaków zaangażowanych w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski.

W niedzielę, 28 czerwca o godzinie 12.00, w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się osiemnasta już ceremonia uhonorowania Polaków zasłużonych w ratowaniu żydowskiego dziedzictwa. Podczas uroczystości wręczone zostały wyróżnienia “Chroniąc pamięć”, przyznawane Polakom, którzy w różny sposób przyczyniają się do przywracania pamięci o żydowskim świecie lub poświęcają się ochronie jego pozostałości.

Podczas ceremonii uhonorowani zostali twórcy filmu “Pokłosie”, w których imieniu nagrodę odebrał producent filmu, Dariusz Jabłoński i odtwórca głównej roli, Maciej Stuhr.

Od ustanowienia w 1998 roku tego unikalnego odznaczenia odbyło się już siedemnaście ceremonii, podczas których wyróżnienia wręczono ponad 170 Polakom, którzy bezinteresownie, zwykle z własnej inicjatywy, wykonują ogromną pracę na rzecz ochrony i upamiętniania dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Ich historie to niezwykły przykład heroizmu, bezinteresowności i poświęcenia.

Wyróżniony odznaczeniem “Chroniąc pamięć” film “Pokłosie” jest określany mianem najodważniejszego filmu polskiego o tematyce polsko-żydowskiej, a jego twórcy otrzymali m.in. Orła Jana Karskiego za odwagę mówienia NIE antysemityzmowi i nagrodę Prezesa Instytutu Yad Vashem. Film został również wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy na festiwalu w Gdyni oraz dwoma Orłami przez Polską Akademię Filmową, odniósł także sukces w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy krytycy New York Times i Los Angeles Times uznali film za jeden z najlepszych zagranicznych filmów w amerykańskich kinach w 2013 roku. W polskich kinach “Pokłosie” zobaczyło 325 000 widzów, w telewizjach – w kodowanym Canal+ 186 000, a w telewizji publicznej – ponad 2 mln osób.

Oprócz Stanów Zjednoczonych film był rozpowszechniany w Rosji, na Słowacji, w krajach Beneluksu, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

“Pokłosie” wyprodukowała firma Apple Film Production w koprodukcji z Topkapi Films, Metrafilms, Attack Film, Trigon Production, Telewizją Polską oraz CANAL+ Cyfrowy. Film współfinansowały: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Holenderski Fundusz Filmowy, Rosyjski Fundusz Koprodukcji Filmowej oraz Słowacki Fundusz Audiowizualny.

POKŁOSIE / AFTERMATH
Polska/Holandia/Rosja/Słowacja, 2012; 107 min.
Scenariusz i reżyseria: Władysław Pasikowski
Zdjęcia: Paweł Edelman
Scenografia: Allan Starski
Montaż: Jarosław Kamiński
Kostiumy: Małgorzata Braszka
Charakteryzacja: Liliana Gałązka
Dźwięk: Jan Schermer, Bartek Putkiewicz, Jan Freda
Muzyka: Jan Duszyński
Producenci: Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska, Izabela Wójcik
Koproducenci: Frans van Gestel, Arnold Heslenfeld, Artem Vasiliev, Katarina Vanzurova, Patrik Pass
Producent wspierający: Andrzej Serdiukow
Produkcja: Apple Film Production w koprodukcji z Topkapi Films, Metrafilms, Attack Film, Trigon Production, Telewizja Polska oraz Canal+
Współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Holenderski Fundusz Filmowy, Rosyjski Fundusz Koprodukcji Filmowej oraz Słowacki Fundusz Audiowizualny
Obsada: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Zbigniew Zamachowski, Danuta Szaflarska

12

Autorką załączonych zdjęć jest Pani Ada Kopeć-Pawlikowska.