ŚWIATOWEJ SŁAWY ARTYSTA GRAFIK AUTOREM PLAKATU ORŁÓW 2017 – HOŁD DLA ANDRZEJA WAJDY

Niezależna Fundacja Filmowa, organizator konkursu Polskich Nagród Filmowych Orły
ma zaszczyt zaprezentować plakat tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych, którego autorem już po raz drugi w historii Orłów jest światowej sławy artysta grafik, Andrzej Pągowski, obchodzący właśnie 40-lecie pracy artystycznej.

W roku, który podczas otwarcia Przeglądu Orłów 2017 w kinie Iluzjon Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński ogłosił ROKIEM ANDRZEJA WAJDY, inspiracją dla powstania plakatu nie mógłby być nikt inny, niż zmarły w ubiegłym roku Mistrz Andrzej Wajda.

Plakat do Polskich Nagród Filmowych jest hołdem dla Andrzeja i potwierdzeniem jego obecności wśród nas. W naszych wspomnieniach, myślach, ale i w twórczości – podkreśla Pągowski. Ostatni mój plakat dla Andrzeja Wajdy to Powidoki” o których rozmawialiśmy podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni. Każda rozmowa, każde spotkanie z nim pozostawało w pamięci, było ważne. Andrzej – sam mając plastyczne wykształcenie – przywiązywał dużą wagę do plakatów do swoich filmów. Gdy rynek opanowały plakaty fotosowe, on wciąż walczył o to, by do jego filmów równolegle powstawały plakaty graficzne. Robiłem dla niego projekty do Człowieka z żelaza” (który uważał za najlepszy jaki powstał do jego filmów), a także do filmów: Danton”, Kronika wypadków miłosnych”, Pierścionek z orłem w koronie” oraz Wałęsa, człowiek z nadziei”.  Plakat do filmu Powidoki” był ostatnim i został tylko powidok po naszych spotkaniach.

Artysta przygotowując się do tworzenie plakatu do tegorocznej edycji Orłów wspomina: Przejrzałem setki zdjęć i znalazłem takie, na którym Andrzej jest bardzo elegancki, zamyślony i skupiony. Na tej podstawie stworzyłem mój projekt, bo chciałbym byśmy go właśnie takim zapamiętali. Wierzę, że plakat ORŁY 2017 przejdzie do historii i będzie dokumentem, że był to rok Andrzeja Wajdy.

Andrzej Pągowski, światowej sławy artysta grafik, jest autorem ponad 1300 plakatów do filmów, spektakli teatralnych i festiwali muzycznych. Zajmuje się również ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy do filmów i teledysków.

Pągowski jest laureatem licznych nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto
wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

ANDRZEJ PĄGOWSKI:

Urodzony w 1953 roku, absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1 300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.

Stworzył ponad 150 plakatów filmowych. Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Andrzej Żuławski, Juliusz Machulski, Jerzy Kawalerowicz. Stworzył też kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych.

Za swoje dzieła, prezentowane na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, zdobył wiele nagród. Prace Pągowskiego znajdują się m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej powstałych po 1980 roku.

plakat_POLSKIE_ORLY_2017