ROZPOCZĄŁ SIĘ PRZEGLĄD FILMÓW KANDYDUJĄCYCH DO ORŁÓW W WARSZAWSKIM KINIE ILUZJON

Aż 60 filmów w programie oraz 20 spotkań z najważniejszymi twórcami polskiej kinematografii!

10 stycznia o godz. 16:00 w warszawskim kinie Iluzjon, seansem filmu „Droga Aszera” w reż. Matana Yaira,  rozpoczął się Przegląd Orłów, czyli filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2018, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Pierwszym filmem, którego  twórcy spotkali się z widzami Iluzjonu był „Amok”. Jego reżyserka, Kasia Adamik wraz z odtwórcą głównej roli – Mateuszem Kościukiewiczem i autorem zdjęć – Tomaszem Naumiukiem, przez blisko godzinę opowiadali o kulisach powstawania produkcji i odpowiadali na pytania zadawane przez widzów.

Przez najbliższe trzy tygodnie widzowie Iluzjonu będą mieli okazję nie tylko zobaczyć lub przypomnieć sobie wszystkie polskie filmy, które miały premierę kinową w 2017 roku, ale również wziąć udział w spotkaniach z ich twórcami, które odbywają się zawsze po seansach na godz. 20:00.

Swoją obecność na spotkaniach Przeglądu zapowiedzieli zarówno uznani jak i debiutujący twórcy, m.in: Agnieszka Holland i Kasia Adamik – reżyserki filmu nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2017 – „Pokot”; Joanna Kos-Krauze – reżyserka nagrodzonego za kreacje aktorskie na festiwalu Karlowe Wary filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”; Maria Sadowska – reżyserka „Sztuki kochania”; Andrzej Jakimowski – reżyser filmu „Pewnego razu w listopadzie…”; twórca „Najlepszego” Łukasz Palkowski wraz z odtwórczynią jednej z głównych ról Kamilą Kamińską; występujący w filmach „Amok” oraz „Gwiazdy” Mateusz KościukiewiczAgnieszka Suchora, Tomasz Ziętek i Piotr Domalewski z filmem „Cicha noc” – zdobywcą Złotych Lwów na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni; Bodo Kox – reżyser filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem” wraz z odtwórcą jednej z ról Sebastianem „Stanki” StankiewiczemAgnieszka Podsiadlik i Kuba Czekaj z filmu „Królewicz Olch”, który był laureatem Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale 2017; Jan Kidawa-Błoński – reżyser „Gwiazd”; obsypany nagrodami na polskich i zagranicznych festiwalach autor filmu dokumentalnego „21 x Nowy Jork” Piotr Stasik, jak również twórcy głośnego i docenianego na całym świecie filmu animowanego – „Twój Vincent”, laureata Europejskiej Nagrody Filmowej, nominowanego do Złotych Globów i nagrody BAFTA – Dorota Kobiela, Hugh Welchman.

W programie Przeglądu w kinie Iluzjon znalazły się dwa filmy dokumentalne, które w ostatniej chwili dołączyły do grona filmów kandydujących do Orłów 2018: „Pokolenia” w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz „Z dala od orkiestry” Rafaela Lewandowskiego.

Z przyczyn technicznych nie odbędzie się natomiast pokaz filmu „Botoks” Patryka Vegi.

O wszystkich zmianach informujemy na bieżąco na fanpage’u Orłów https://www.facebook.com/pnforly/

Zapraszamy do rezerwacji biletów dostępnych  w kasie kina Iluzjon  Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, wieloletniego partnera Przeglądu,  albo poprzez moduł sprzedaży internetowej kina na http://www.iluzjon.fn.org.pl/ 

Orly 2018 Przeglad East News_M.Jagielski

 

Orly 2018 Przeglad_East News_ 26 M.Jagielski