W programie Przeglądu Orłów trwającego od 10 do 31 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon zaprezentowana została rekordowa liczba 60 filmów, biorących udział w tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu Polskich Nagród Filmowych Orły 2018.
Po wieczornych seansach filmowych odbyło się aż 20 spotkań z widzami Iluzjonu, których gośćmi było ponad 70-ciu zarówno debiutujących, jak i uznanych już twórców filmowych, m.in.: Agnieszka Holland, z którą rozmawialiśmy o tym, czy istnieje przepis na udaną filmową adaptację literatury, jak znajduje się partnerów do koprodukcji, i jak sformułować gatunkową definicję dla takiego obrazu, jak „Pokot”. Refleksjami o roli artysty w mówieniu szczerze o trudnych sprawach społecznych, dzielili się z naszymi widzami twórcy filmu „Pewnego razu w listopadzie”: reżyser Andrzej Jakimowski, odtwórca głównej roli męskiej Grzegorz Palkowski, Ewa Jakimowska (scenografia), Cezary Grzesiuk (montaż), Tomasz Gąssowski (muzyka) i Jacek Hamela (dźwięk); a z Maciejem Sobieszczańskim, reżyserem „Zgody” i odtwórcami głównych ról Zofią Wichłacz i Jakubem Gierszałem, rozmawialiśmy o pamięci o ofiarach komunistycznych obozów, a także o tym, jak konstruuje się postacie ekranowe oparte na prawdziwych osobach i o tym, że to właśnie postać buduje historię.
Bodo Kox, reżyser „Człowieka z magicznym pudełkiem” oraz grający w filmie Piotr Polak i Sebastian Stankiewicz opowiadali o pomysłach na realizację polskiego kina science fiction w warunkach skromnego budżetu; Jowita Budnik, nagrodzona na festiwalu Karlove Vary odtwórczyli głównej roli w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” mówiła o filmowych obrazach ludobójstwa, opowiadających o niewyobrażalnej traumie, jak również o trudnościach w realizacji filmu w Rwandzie; natomiast o Polsce i Śląsku z czasów Reprezentacji Kazimierza Górskiego, poszukiwaniu własnej tożsamości i trudnościach w realizacji filmowego widowiska z piłką nożną w tle rozmawialiśmy z reżyserem „Gwiazd” Janem Kidawą-Błońskim.
Nominowani do Oscara twórcy filmu „Twój Vincent”, reżyser Hugh Welchman i producent Sean Bobbit opowiadali z kolei o różnicach między malarstwem a animacją komputerową, trudnościach w kopiowaniu stylu Van Gogha oraz planach realizacji horroru z wykorzystaniem twórczości Francisco Goi.
Gośćmi Przeglądu Orłów byli również m.in.: Kasia Adamik („Amok” i „Pokot”), Mateusz Kościukiewicz („Amok”), Łukasz Palkowski i Kamila Kamińska („Najlepszy”), Maria Sadowska („Sztuka kochania”), Anna Jadowska i Marta Nieradkiewicz („Dzikie róże”), Piotr Domalewski z ekipą nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Cicha noc”, Michał Węgrzyn reżyser niezależnego filmu „Wściekłość”, dokumentaliści Alicja Albrecht („Młynarski. Piosenka finałowa”) i Piotr Stasik („21 x Nowy Jork”), jak również Krzysztof Lang, reżyser filmu „Ach śpij kochanie” i Łukasz Barczyk wraz z aktorami z filmu „Soyer”, oraz reżyser i scenarzyści kasowego przeboju „Listy do M.3″ Tomasz Konecki, Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, oraz reżyser „Królewicza Olch” Kuba Czekaj wraz z aktorami: Staszkiem Cywką, Sebastianem Łachem i Agnieszką Podsiadlik.
Zakończenie przeglądu tradycyjnie oznacza przejście do kolejnych etapów konkursu Polskich Nagród Filmowych Orły, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Przed nami niezwykle emocjonujące wydarzenia: już 7 lutego zapraszamy na ogłoszenie nominacji do jubileuszowych, XX-tych Orłów, 7 marca odbędzie się natomiast uroczyste spotkanie z Nominowanymi oraz ogłoszenie laureata pierwszej kategorii – Nagrody z Osiągnięcia Życia, a już 26 marca wielki finał – ceremonia wręczenia statuetek Orłów 2018!
***
Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.
Zapraszamy też na FB Orłów
https://www.facebook.com/pnforly/
Partnerzy przeglądu: Kino ILUZJON i FINA
Parter przeglądu online: PLAYER
Partner: PwC
Sponsorzy: ORKA, Jean Louis David, Bobbi Brown, kancelaria Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Piechota Sp. k., Melon Party Serwis Catering
Partnerzy medialni: Wirtualna Polska, Uroda Życia, VIVA!, Viva.pl, Esquire, Radio TOK FM, Magazyn FILM&TV KAMERA, Co Jest Grane 24, Film New Europe, East News oraz FilmPolski.pl
Partnerzy organizacji: Boxoffice.pl i Krakowska Fundacja Filmowa
Wsparcie: Legalna Kultura