PRZEGLĄD ORŁY 2017 OTWARTY!

Polska Akademia Filmowa składa głęboki hołd niedawno zmarłemu naszemu wybitnemu reżyserowi, Senatorowi Akademii i ogłasza ten rok – rok 2017, rokiem Andrzeja Wajdy!” – tymi słowami przywitał widzów otwierającego Przegląd Orłów 2017 uroczystego pokazu filmu „Wszystko na sprzedaż” Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, dodając: “Andrzej Wajda jest bezsprzecznie Ojcem polskiej kinematografii, wszyscy jesteśmy Jego uczniami. Na uroczyste otwarcie tegorocznego Przeglądu wybraliśmy jeden z najpiękniejszych Jego filmów, wściekle odważny w formie i tragicznie ważny w przesłaniu”.

Podczas piątkowego wieczoru poświęconego pamięci zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy widzowie nie tylko zobaczyli zrekonstruowany cyfrowo film w reżyserii Mistrza „Wszystko na sprzedaż”, ale usłyszeli również niespodziewanie głos reżysera w poprzedzającym projekcję spocie Legalnej Kultury, co wywołało burzę oklasków.

Gościem specjalnym pełnego wzruszeń i zabawnych anegdot wieczoru był aktor szczególny, bo występujący w aż trzynastu filmach Mistrza Wajdy – Daniel Olbrychski, ale też wielu aktorów i twórców filmowych współpracujących przez lata z Andrzejem Wajdą.

Daniel Olbrychski witając widzów ze sceny przywołał wzruszające chwile sprzed niemal pół wieku i przypomniał kulisy powstania dzieła „Wszystko na sprzedaż”: “Inspiracją do zrobienia tego filmu była tęsknota Andrzeja Wajdy za jego ukochanym aktorem, który odszedł dokładnie 8 stycznia. Za 2 dni minie 50 rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego… Andrzej, będący wtedy za granicą, głęboko ubolewał, że nie był obecny na pogrzebie Zbyszka i na swój sposób natychmiast zaczął myśleć jak o tym dramacie, o tej tragedii dla polskiej sztuki opowiedzieć”.

Piękne i wzruszające otwarcie Przeglądu Orłów 2017 już za nami, a przed wielbicielami dobrego kina kolejne wrażenia. W kolejnych dniach Przegląd Orłów 2017 widzowie będą mogli obejrzeć ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, które kandydują do Orłów 2017. Na wieczornych spotkaniach zgodnie z tradycją Orłów członkowie Akademii i widzowie będą mogli porozmawiać z ich twórcami. Swój udział potwierdzili już najlepsi polscy reżyserzy, scenarzyści i aktorzy, a wśród nich m.in.: Wojciech Smarzowski, Maciej Pieprzyca, Ryszard Bugajski, Tomasz Wasilewski, Jan P. Matuszyński, Magdalena Cielecka, Joanna Kulig, Agata Buzek, Aleksandra Konieczna, Marcin Dorociński i Arkadiusz Jakubik.

Szczegółowy harmonogram pokazów oraz spotkań dostępny na: www.pnf.pl oraz www.iluzjon.fn.org.pl.