Przegląd filmów Laureatki Orła 2020 za Osiągnięcia Życia Mai Komorowskiej na portalu ninateka.pl

Podczas tegorocznej uroczystej XXII gali Polskich Nagród Filmowych, nagród Polskiej Akademii Filmowej, Maja Komorowska, wybitna aktorka i pedagog, została nagrodzona Orłem 2020 za Osiągnięcia Życia. Ta niezwykle prestiżowa nagroda, przyznawana głosami ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej, to wyróżnienie dla twórców za wybitne osiągnięcia w swoim zawodzie na przestrzeni życia. Najważniejsze filmy z udziałem tegorocznej laureatki będzie można oglądać od 23 do 30 kwietnia, online i bezpłatnie, podczas specjalnego Przeglądu na portalu Ninateka, wydawanego przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny. Przegląd przygotowała Niezależna Fundacja Filmowa, organizator Orłów, przy współudziale Miasta Stołecznego Warszawy.

1200x800

Maja Komorowska osobiście wybrała filmy, które zostaną pokazane podczas przeglądu w Ninatece. Jest to jedynie drobny wyimek z jej filmografii, obejmującej ponad 50 lat pracy przed kamerą.

Z każdym z tytułów, łączą się wciąż żywe wspomnienia moich wspaniałych filmowych partnerów i tych żyjących i tych którzy już odeszli – Zbyszka Zapasiewicza czy Scotta Wilsona. Zdaję sobie sprawę, że miałam wielkie szczęście pracować z wybitnymi reżyserami: Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Edwardem Żebrowskim, Tadeuszem Konwickim. Jestem wdzięczna wszystkim twórcom filmów, w których grałam… pracowałam – powiedziała Laureatka.

Wśród tytułów, które będą prezentowane w ramach Przeglądu na ninateka.pl znalazło się pięć filmów wyreżyserowanych przez Krzysztofa Zanussiego: „Za ścianą”„Życie rodzinne”, „Bilans kwartalny”, „Rok spokojnego słońca” i „Cwał” oraz dwa obrazy w reżyserii Andrzeja Wajdy: „Panny z Wilka” i „Wesele” z niezapomnianą rolą Racheli wykreowaną przez Laureatkę.

Do przeglądu zostały dołączone dwa materiały specjalne: fragment tegorocznej ceremonii Polskich Nagród Filmowych, z momentem wręczenia Mai Komorowskiej Orła za Osiągnięcia Życia oraz specjalne wydanie „Aktualności Filmowych” CANAL+, których gościem była Laureatka.

Maja Komorowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, doceniana przez reżyserów i uwielbiana przez widzów. Zaczynała w teatrze Jerzego Grotowskiego najpierw w Opolu, następnie we Wrocławiu. W filmie wykreowała niezapomniane role w filmach wybitnych polskich reżyserów, m.in.: Krzysztofa Zanussiego w „Za ścianą”, „Życiu rodzinnym”, „Bilansie Kwartalnym”, „Stanie posiadania” czy „Cwale”, za które była wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą, Andrzeja Wajdy „Pannach z Wilka”, „Weselu”, „Katyniu”, Tadeusza Konwickiego „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Lawa” oraz Krzysztofa Kieślowskiego i jego głośnym „Dekalogu I”. W stanie wojennym z oddaniem angażowała się w pomoc rodzinom internowanych, działając w Komitecie Prymasowskim.

PRZEGLĄD FILMÓW LAUREATKI NAGRODY ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA MAI KOMOROWSKIEJ
Ninateka.pl
23-30 kwietnia 2020

  • Za ścianą reż. Krzysztof Zanussi
  • Życie rodzinne reż. Krzysztof Zanussi
  • Bilans kwartalny reż. Krzysztof Zanussi
  • Rok spokojnego słońca reż. Krzysztof Zanussi
  • Cwał reż. Krzysztof Zanussi
  • Panny z Wilka reż. Andrzej Wajda
  • Wesele reż. Andrzej Wajda

WSZYSTKIE FILMY PREZENTOWANE SĄ NIEODPŁATNIE