Przegląd filmów laureata Orła 2019 za Osiągnięcia Życia Krzysztofa Zanussiego!

W weekend poprzedzający galę, w dniach od 22 do 24 marca, kino Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, podczas przeglądu realizowanego wspólnie z miastem stołecznym Warszawa, pokaże filmy wybrane osobiście przez Laureata.

Sam reżyser spotka się z widzami w niedzielę, 24 marca, po seansie filmu Eter. Na spotkanie, które rozpocznie się około godz. 16:00, wstęp jest wolny, natomiast bilety na seanse dostępne są w kasie kina. Zapraszamy!

W ramach weekendowego przeglądu filmów Krzysztofa Zanussiego, wybranych osobiście przez Laureata jako prezentacja jego dorobku, zostaną wyświetlone filmy:

Piątek, 22 marca

godz. 18:00, SUPLEMENT, 108 min.

godz. 20:15, SERCE NA DŁONI, 96 min.

seanse: sala Mała Czarna


Sobota, 23 marca

godz. 18:00, STAN POSIADANIA, 102 min.

godz. 20:15, REWIZYTA, 96 min.

seanse: sala Mała Czarna

Niedziela, 24 marca

godz. 14:00, ETER, 117 min.

seans: sala Stolica

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim rozpocznie się po seansie, ok. godz. 16:00.

Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie kina Iluzjon przy ul. Narbutta 50A.

Krzysztof Zanussi to scenarzysta, reżyser filmowy, teatralny i operowy, filozof, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.  Nie licząc szkolnych etiud oraz debiutanckich filmów dokumentalnych i fabularno-telewizyjnych, karierę reżyserską rozpoczął głośnym, pełnometrażowym obrazem „Struktura kryształu” (1969), nagrodzonym m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Argentynie, Panamie i Sri Lance, a także rodzimą Syrenką Warszawską.

Jest laureatem kilkudziesięciu nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Dwukrotnie zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes: w 1978 r. za film „Spirala” oraz w 1980 r. za „Constans”. W 1973 r. za „Iluminację” otrzymał m.in. Złotego Lamparta dla Najlepszego Filmu, nagrodę FIPRESCI i nagrodę jury ekumenicznego w Locarno. Rok 1984 przyniósł Zanussiemu Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za „Rok spokojnego słońca”, a w 2001 r. nagrodzony został czterema statuetkami Orłów – za Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz oraz dla Najlepszego Producenta – za film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. 

W 1999 r. reżyser został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej”. W 2005 r. otrzymał medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2006 r. – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W 2012 r. Zanussiemu przyznano Komandorię Orderu Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej. 

Zanussi jest autorem książek „O montażu w filmie amatorskim”, „Rozmowy o filmie amatorskim”, „Między jarmarkiem a salonem”, wspomnień zatytułowanych „Pora umierać” oraz sześciu tomów „Scenariuszy filmowych”. Od 1980 r. pełni funkcję dyrektora Studia Filmowego TOR.  Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a od roku 2011 r. zasiada w jej zarządzie.