Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 rozdane!

Najlepszym Filmem 23. Polskich Nagród Filmowych Orły został debiut Mariusza Wilczyńskiego “Zabij to i wyjedź z tego miasta”. To pierwszy raz w ponad dwudziestoletniej historii Orłów, kiedy Polska Akademia Filmowa w kategorii najlepszy film nagrodziła pełnometrażową animację. Mariusz Wilczyński otrzymał również Orła w kategorii Najlepszy Scenariusz.

Siedem Orłów powędrowało w ręce twórców filmu “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Jan Holoubek otrzymał Orła za Najlepszą Reżyserię oraz w kategorii Odkrycie Roku, Agata Kulesza za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą, Piotr Trojan za Najlepszą Główną Rolę Męską, Jan Frycz za Najlepszą Rolę Drugoplanową, Rafał Listopad za Montaż, a  Liliana Gałązka i Mirela Zawiszewska za Najlepszą Charakteryzację.

Nagrodę za Najlepszą Scenografię otrzymał Christopher Demuri oraz Lech Majewski (“Dolina Bogów”), Najlepsze Kostiumy Katarina Strbova-Bielikova (“Szarlatan”). Polska Akademia Filmowa nagrodziła Tadeusza Nalepę Orłem za Najlepszą Muzykę (“Zabij to i wyjedź z tego miasta”), Franciszka Kozłowskiego za Najlepszy Dźwięk (“Zabij to i wyjedź z tego miasta”). Michał Englert (“Śniegu już nigdy nie będzie”) i Piotr Sobociński jr (“Jak najdalej stąd”) ex aequo za Najlepsze Zdjęcia. Grająca w “Jak najdalej stąd” Kinga Preis wyróżniona została Orłem za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą. “Wieloryb z Lorino” w reż. Macieja Cuske wygrał w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, “Król” Jana P. Matuszyńskiego otrzymał Orła za Najlepszy Serial Fabularny, a “Nędznicy” w reżyserii Lajd Ly za Najlepszy Film Europejski.

Nagrodę Publiczności, na którą głosowali użytkownicy Wirtualnej Polski, otrzymał film “Sala samobójców. Hejter” w reż. Jana Komasy.

Laureatem Orła za Osiągnięcia Życia podczas 23. Polskich Nagród Filmowych Orły został Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz.

NAJLEPSZY FILM
Zabij to i wyjedź z tego miasta – reż. Mariusz Wilczyński

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
Nędznicy – reż. Lajd Ly

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
Król – reż. Jan P. Matuszyński

NAJLEPSZA REŻYSERIA
Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Mariusz Wilczyński – Zabij to i wyjedź z tego miasta

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Agata Kulesza – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Piotr Trojan – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Kinga Preis – Jak najdalej stąd

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Jan Frycz – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Piotr Sobociński jr – Jak najdalej stąd
Michał Englert – Śniegu już nigdy nie będzie

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Christopher Demuri, Lech Majewski – Dolina Bogów

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
Liliana Gałązka, Mirela Zawiszewska – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZE KOSTIUMY
Katarina Štrbová-Bieliková – Szarlatan

NAJLEPSZA MUZYKA
Tadeusz Nalepa – Zabij to i wyjedź z tego miasta

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Franciszek Kozłowski – Zabij to i wyjedź z tego miasta

NAJLEPSZY MONTAŻ
Rafał Listopad – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

ODKRYCIE ROKU
Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
Wieloryb z Lorino reż. Maciej Cuske

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Hejter reż. Jan Komasa

ORZEŁ ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA
Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz

Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu. Nad jego prawidłowością i zgodnością z regulaminem, a także tajnością i poufnością całego procesu czuwa wiodąca na świecie firma audytorsko-doradcza, PwC, partner Polskiej Akademii Filmowej. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert. Oprócz nagród dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz serialu, nagradzani są także aktorzy, aktorki, twórczynie oraz twórcy filmowi w aż dziewiętnastu kategoriach. Każdego roku wręczana jest także Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Nagroda Publiczności, której partnerem jest Wirtualna Polska.

Partnerem Orłów jest PwC. CANAL+ to oficjalny nadawca oraz partner Festiwalu Orłów 2021. Z kolei tegoroczni sponsorzy to Dr Irena Eris, Jean Louis David, ATM System, Mercedes Benz – MB Motors, Pako Lorente oraz Diagnostyka – Laboratoris Medyczne. Polskie Nagrody Filmowe Orły powstają przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Patronami medialnymi Orłów 2021 są: Wirtualna Polska, Radio ZET, magazyn VIVA!, Viva.pl, wyborcza.pl, Anywhere, Magazyn Film i TV kamera, FilmNewEurope oraz Filmpolski.pl, a za obsługę fotograficzną odpowiada EastNews.

Wsparcia organizacyjnego udziela Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl. Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej, producent wykonawczy – Message Film.