POLSKIE NAGRODY FILMOWE ORŁY 2018 WRĘCZONE! 10 STATUETEK DLA „CICHEJ NOCY”!

W poniedziałek, 26 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się 20. jubileuszowa Gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2018, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej, której gospodarzem był Maciej Stuhr. Najwięcej, bo aż 10 statuetek Orłów otrzymał film Piotra Domalewskiego „Cicha noc”, nagrodzony m.in. za Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz i dla Najlepszego Filmu. Po dwie statuetki odebrali twórcy filmu „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, oraz „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej. Serialem roku został 2 sezon „Watahy” w reżyserii Kasi Adamik i Jana P. Matuszyńskiego.

Największymi zwycięzcami wczorajszej gali okazali się twórcy filmu „Cicha noc”, którzy będąc nominowani w 11 kategoriach, zdobyli aż 10 Orłów – w tym za Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Dźwięk oraz Nagrodę Publiczności wyłanianą przez użytkowników Wirtualnej Polski, natomiast w kategoriach aktorskich statuetki otrzymali Agnieszka Suchora oraz Arkadiusz Jakubik, filmowe małżeństwo z „Cichej nocy” (Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca oraz Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska), oraz Dawid Ogrodnik (Najlepsza Główna Rola Męska również w filmie „Cicha noc”). Debiutujący reżyser, Piotr Domalewski uznany został Odkryciem Roku.
W kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca zwyciężyła Magdalena Boczarska za brawurową rolę w filmie Marii Sadowskiej „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, natomiast Radzimir Dębski odebrał Orła za skomponowaną do tego filmu muzykę.

Dwie statuetki otrzymali twórcy nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta” za Najlepszą Scenografię oraz Najlepszy Montaż.

Orła dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego 20 jubileuszowych Polskich Nagród Filmowych odebrał Piotr Stasik, twórca filmu „21 x Nowy Jork”.

Tradycją Gali Orłów, od 2015 roku, jest coroczny apel Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej, Dariusza Jabłońskiego o uwolnienie ukraińskiego reżysera, Olega Sencowa, skazanego na 20 lat łagru za rzekome działania terrorystyczne. Na wezwanie Prezydenta PAF zgromadzeni w Teatrze Polskim goście w geście solidarności podnieśli kartki z napisem “#Release Oleg Sentsov” (#Uwolnić Olega Sencowa).

Ogromną niespodzianką dla uczestników Gali Orłów było pojawienie się na scenie Romana Polańskiego, który przyleciał do Warszawy specjalnie po to, by odebrać nagrodę dla „Pianisty” – Najlepszego Filmu 20-lecia Orłów wyłonionego w Plebiscycie zorganizowanym przez fundację Legalna Kultura. Reżyser nagrodzonego w 2003 roku ośmioma Orłami oraz trzema Oscarami filmu, odbierając statuetkę nie krył wzruszenia – Ten film jest moim talizmanem. Ta nagroda ma wielkie znaczenie dla mnie i dla tego filmu. Dwadzieścia lat temu otrzymał wiele nagród, w tym Złotą Palmę, Oskary i wiele innych, ale wszystko to były nagrody dane przez filmowców i akademie. A ta nagroda jest od publiczności. Po dwudziestu latach otrzymanie takiej nagrody ma dla mnie niesłychane znaczenie. 

Nagrodę Romanowi Polańskiemu, senatorowi Polskiej Akademii Filmowej i Laureatowi Orła za Osiągnięcia Życia wręczał Prezydent Akademii, Dariusz Jabłoński: Film „Pianista” to wstrząsająca historia, która miała miejsce w Warszawie, a oglądana była przez cały świat. Zawdzięczamy to Romanowi Polańskiemu. Nagroda dla tego filmu jest wspaniałym ukoronowaniem 20 – lecia Orłów, najważniejszych polskich nagród, przyznawanych przez blisko 700 członków Polskiej Akademii Filmowej.

Owację na stojąco otrzymał Laureat Nagrody za Osiągnięcia Życia, Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, reżyser, scenarzysta, pisarz, wykładowca w PWST w Krakowie, który ogromną popularność i sympatię widzów zdobył rolami w filmach „Wodzirej”, „Amator”, „Obywatel Piszczyk”, „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Kiler”, „Kilerów 2-óch” czy za kultowy dubbing w filmie animowanym „Shrek”.

20. Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych, dorocznych Nagród Polskiej Akademii Filmowej transmitowana była przez Canal+.

Laureatami jubileuszowych, 20. Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2018 zostali: 

ODKRYCIE ROKU
Piotr Domalewski za najlepszą reżyserię filmu „Cicha noc”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Matthew Button, Piotr Dominiak, Maria Duffek, Rafał Waltenberger , „Twój Vincent”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Agnieszka Suchora, „Cicha noc”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Arkadiusz Jakubik, „Cicha noc”

NAGRODA PUBLICZNOŚCI WYŁANIANA PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW WIRTUALNEJ POLSKI 
„Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY 
„21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik

NAJLEPSZA MUZYKA 
Radzimir Dębski, „Sztuka kochania”

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI 
„The Square”, reż. Ruben Ostlund, Szwecja/Niemcy/Francja/Dania

NAJLEPSZY DŹWIĘK 
Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, „Cicha noc”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ 
Piotr Domalewski, „Cicha noc”

NAJLEPSZY MONTAŻ 
Dorota Kobiela, Justyna Wierszyńska, „Twój Vincent”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Piotr Sobociński jr, „Cicha noc”

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY 
„Wataha”, sezon 2, reż. Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński, producent…, nadawca…. (od Mai)

NAGRODA 20-LECIA POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH ORŁY WYŁONIONA W PLEBISCYCIE LEGALNEJ KULTURY 
„Pianista”, reż. Roman Polański

NAJLEPSZE KOSTIUMY 
Cristobal Pidre, Florence Scholtes, Małgorzata Zacharska, „Maria Skłodowska-Curie”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA 
Dawid Ogrodnik, „Cicha noc”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA 
Magdalena Boczarska, „Sztuka kochania”

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA 
Jerzy Stuhr

NAJLEPSZA REŻYSERIA 
Piotr Domalewski, „Cicha noc”

NAJLEPSZY FILM
„Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski