Polskie Nagrody Filmowe Orły 2015 wręczone!

W poniedziałek, 2 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2015, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej! Tegoroczna ceremonia upłynęła pod hasłem Kino Jest Kobietą, a gospodynią wieczoru była Grażyna Torbicka. Na scenie Teatru Polskiego, w rolach wręczających statuetki Orłów 2015 zobaczyliśmy aż 5 pokoleń polskich aktorek!  

Za nami niezwykle emocjonujący wieczór, którego największymi zwycięzcami okazali się twórcy filmu „Bogowie”, którzy zdobyli aż 7 statuetek – w tym za Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz i Najlepsze Zdjęcia. Nagrodę za Najlepszą Główną Rolę Męską odebrał bardzo wzruszony Tomasz Kot, a za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską uznana została kreacja Piotra Głowackiego.

Tuż za „Bogami” na podium znalazł się film „Miasto 44” Jana Komasy, nagrodzony w czterech kategoriach: Najlepsza Scenografia, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż oraz nagrodą za Odkrycie Roku dla Zofii Wichłacz za rolę Biedronki.

Statuetkę za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą odebrała Maja Ostaszewska za rolę w filmie Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”, a w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca zwyciężyła Kinga Preis, która serca akademików podbiła rolą w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem”.

Wielu wzruszeń dostarczyło widzom spotkanie z nagrodzonym za Osiągnięcia Życia Franciszkiem Pieczką, który otrzymał od zgromadzonej w teatrze widowni owacje na stojąco.

Podczas ceremonii prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, zwrócił się do zebranych gości ceremonii w apelem w sprawie ukraińskiego reżysera, Olega Sentsova:

W dniu święta polskiego filmu serdecznie proszę Was o udział w akcji wsparcia dla naszego kolegi, ukraińskiego reżysera, którego dramatyczna sytuacja wzywa nas, polskich filmowców, do działania.

 Oleg Sentsov, którego filmowy debiut  „Gamer” był w 2012 roku pokazany m.in. na festiwalu w Rotterdamie, Wiesbaden i Odessie, od 10 maja 2014 roku czyli ponad 9 miesięcy, jest uwięziony bez procesu w moskiewskim więzieniu Lefortowo. 

 Zaangażowany w proeuropejskie demonstracje na Majdanie, wyrażał potem publicznie niezgodę na aneksję Krymu, gdzie wraz z żoną i dwójką dzieci mieszkał w Symferopolu. Aresztowany za to na Krymie przez rosyjską służbę bezpieczeństwa i oskarżony o działalność terrorystyczną na zlecenie Ukrainy, mimo bicia i tortur do niczego się nie przyznał i odmówił zrzeczenia się ukraińskiego obywatelstwa.  Został potajemnie wywieziony do Moskwy, gdzie jest więziony. Grozi mu wyrok 17 lat więzienia.

 Protestowaliśmy wspólnie w tej sprawie z innymi europejskimi filmowcami, m.in. Agnieszką Holland, Kenem Loachem, Pedro Almodovarem, Wimem Wendersem i 36 tysiącami innych filmowców. Oleg napisał do Agnieszki Holland: „Składam serdeczne podziękowania wszystkim filmowcom, którzy mnie wspierają, i szczególnie ogromne podziękowania Polakom, którzy pomagają Ukrainie w tym trudnym czasie, i którzy okazują się prawdziwymi braćmi.”

W czasie Gali Orłów Polska Akademia Filmowa symbolicznie objęła opieką Olega Sentsova, a wszyscy goście gali podnieśli kartki z napisem “jestem OLEG SENTSOV” wyrażając swoje poparcie.

17. ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych, dorocznych Nagród Polskiej Akademii Filmowej cieszyła się dużą oglądalnością. Relację z gali w TVP2 obejrzało 773 261 widzów, co pozwoliło ceremonii Orłów zająć drugie miejsce w rankingu oglądalności w tym czasie.  Dziękujemy, że byliście Państwo z nami!

Laureatami 17. Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2015 zostali:

 • Najlepszy Film: „Bogowie” – reż. Łukasz Palkowski
 • Najlepsza Reżyseria: Łukasz Palkowski – „Bogowie”
 • Najlepszy Scenariusz:  Krzysztof Rak – „Bogowie”
 • Najlepsza Główna Rola Kobieca: Maja Ostaszewska – „Jack Strong”
 • Najlepsza Główna Rola Męska: Tomasz Kot – „Bogowie”
 • Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca: Kinga Preis – „Pod Mocnym Aniołem”
 • Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska: Piotr Głowacki – „Bogowie”
 • Najlepsze Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.  – „Bogowie”
 • Nagroda Publiczności Wyłaniana Przez Społeczność Filmwebu: „Bogowie” – reż. Łukasz Palkowski
 • Najlepsza Scenografia: Grzegorz Piątkowski, Marek Warszewski  – „Miasto 44”
 • Najlepsze Kostiumy: Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Dorota Roqueplo – „Miasto 44”
 • Najlepsza Muzyka: Czesław Niemen – „Sen o Warszawie”
 • Najlepszy Dźwięk: Bartosz Putkiewicz – „Powstanie Warszawskie”
 • Najlepszy Montaż: Michał Czarnecki – „Miasto 44”
 • Odkrycie Roku: Zofia Wichłacz – najlepsza główna rola kobieca „Miasto 44”
 • Najlepszy Filmowy Serial Fabularny: „Czas Honoru – Powstanie” – reż. Jan Hryniak
 • Najlepszy Film Europejski: „Lewiatan” (Leviathan) – reż. Andriej Zwiagincew
 • Najlepszy Film Dokumentalny: „Powstanie Warszawskie” – reż. Jan Komasa
 • Nagroda za Osiągnięcia Życia: Franciszek Pieczka

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Nagrody przyznawane są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

17. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 odbyła się pod honorowym patronatem pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2015 było kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa. Głównym partnerem medialnym – Program TVP2, a także Twój Styl, Pani, Grazia, Show, Metro, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Filmweb, TOK FM, Kino, Film New Europe, Film&TV Kamera i Film PRO. Partnerem organizacji była Krakowska Fundacja Filmowa.  Sponsorami Orłów 2015 były firmy: ITAKA,  Apart, Albert Riele, Studio Produkcyjne Orka, Cafe Ole, Open Gate, Mercedes Benz, Regent Warsaw Hotel, Kancelaria Röhrenschef, Europejskie Centrum Oszkodowań S.A., L’Oreal, Jean Louis David, Minds of Hope, Kazar oraz Faktoria Win.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Lenart
agnieszka@pnf.pl
kom. 723 770 770

Czołówka ORŁY 2015 oraz logotypy i FOTOSY z tegorocznej edycji dostępne na FTP
Host: s2.zenbox.pl
User: pliki@pnf.pl
Hasło: sIPwTJk9DX