Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2014 rozdane

Takich emocji w Teatrze Polskim nie było od dawna. Zaledwie kilkanaście godzin temu zakończyła się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2014. Wielkimi zwycięzcami tegorocznej edycji okazały się trzy filmy: “Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, który zdobył pięć statuetek oraz “Ida” Pawła Pawlikowskiego i “Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, które zdobyły po cztery nagrody.

Od kilku dni cały polski filmowy świat żył ceremonią wręczenia Polskich Nagród Filmowych 2014, przyznawanych w tym roku po raz szesnasty. Było na co czekać – po ogłoszeniu nominacji, 4 lutego, wybór przed którym stanęli członkowie Polskiej Akademii Filmowej stał się jeszcze trudniejszy. Kolejne głosowanie wyłoniło zwycięzców. Wczoraj wieczorem ogłoszono zdobywców skrzydlatej statuetki – wybrano najlepszych z najlepszych, laureatów Orłów 2014.

Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim, który dosłownie pękał w szwach. Na galę przybyły wybitne osobowości nie tylko świata filmu, ale polityki i mediów. W roli prowadzącego wystąpił Maciej Stuhr, który wcielił się w tę rolę już po raz szósty. I po raz kolejny udowodnił, że jest w tym absolutnie niezrównany. Takiego prowadzącego pozazdrościłaby nam pewnie Amerykańska Akademia Filmowa. Maćkowi Stuhrowi towarzyszyła Joanna Kulig, którą w kuluarach nazwano X Muzą. Prowadzący czarowali publiczność w teatrze, ale i widzów przed telewizorami. Nie zabrakło niespodzianek od prowadzących, pięknej scenografii, inspirujących kostiumów i oklasków.

Aż do wczorajszego wieczoru nazwiska laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 były tajemnicą. Wszystko stało się jasne w momencie publicznego otwarcia kopert z nazwiskami laureatów – jak co roku za tajność i poprawność głosowania odpowiadała firma PwC, która przeprowadza także proces głosowania na Oscary.

Laureatami 16. edycji Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2014 zostali:


 • Najlepszy Film: “Ida” Paweł Pawlikowski
 • Najlepsza Reżyseria: Paweł Pawlikowski “Ida”
 • Najlepszy Scenariusz: Maciej Pieprzyca “Chce się żyć”
 • Najlepsza Główna Rola Kobieca: Agata Kulesza “Ida”
 • Najlepsza Główna Rola Męska: Dawid Ogrodnik “Chce się żyć”
 • Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca: Anna Nehrebecka “Chce się żyć”
 • Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska: Arkadiusz Jakubik “Chce się żyć”
 • Najlepsze Zdjęcia: Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń “Papusza”
 • Nagroda Publiczności Wyłaniana Przez Społeczność Filmwebu: “Chce się żyć” Maciej Pieprzyca
 • Najlepsza Scenografia: Anna Wunderlich “Papusza”
 • Najlepsze Kostiumy: Barbara Sikorska-Bouffał “Papusza”
 • Najlepsza Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz “Papusza”
 • Najlepszy Dźwięk: Guillaume Le Braz, Jacek Hamela “Imagine”
 • Najlepszy Montaż: Jarosław Kamiński “Ida”
 • Odkrycie Roku: Bodo Kox – Najlepsza Reżyseria – “Dziewczyna z szafy”
 • Najlepszy Film Europejski: “Sugar Man” Malik Bendjelloul Najlepszy Film Dokumentalny: “Inny świat” Dorota Kędzierzawska

 • W Teatrze Polskim pojawił się także Kazimierz Karabasz, wybitny polski dokumentalista, który odebrał Orła w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia, ogłoszoną 4 marca podczas konferencji prasowej w Pałacu Prymasowskim. Po wyjściu Karabasza na scenę widownia poderwała się i nagrodziła twórcę kilkuminutową owacją na stojąco, która bardzo wzruszyła Laureata.

  Nazwiska tegorocznych zdobywców Orłów odczytali członkowie Polskiej Akademii Filmowej – m.in. Tamara Arciuch, Małgorzata Kożuchowska, Roma Gąsiorowska, Kinga Preis, Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz i Stefan Laudyn.

  Niezwykłym elementem wieczoru było przyznanie Odznak Akademii, zaprojektowanych przez Allana Starskiego i wykonanych przez firmę jubilerska Apart. Eleganckie znaczki odebrali senatorowie Akademii, laureaci Nagrody za Osiągnięcia życia: Witold Sobociński, Janusz Majewski, Tadeusz Chmielewski i Danuta Szaflarska. Szaflarska, nazywana Królową Polskiego Kina, odznaczona została diademem.

  Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 18 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów.

  Tegoroczna edycja organizowana jest przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad nią objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2014 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa. Przegląd online filmów kandydujących do Orłów 2014 przygotowuje kinoplex.pl. Sponsorem Głównym Orłów 2014 jest SKOK Wołomin; sponsorami: Itaka, Apart, Albert Riele, Jean Louis David, Bobbi Brown, Orka, Lexus Wola. Partnerem organizacji – Krakowska Fundacja Filmowa, Piramida Film i Trailer and More. Lista filmów kandydujących do Orłów 2014 została sporządzona na podstawie danych dostarczonych przez niezależne podmioty badające rynek, w tym boxoffice.pl. Patroni medialni Orłów 2014 to na chwilę obecną: TVP 2, Filmweb, KINO, Gazeta Wyborcza, TOK FM, Metro, gazeta.pl, Dobry Znak, Twój Styl, Pani, Show, Grazia, Film New Europe, iAM.

  Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.