Polski Instytut Sztuki Filmowej, Niezależna Fundacja Filmowa i ACE Producers podpisują partnerstwo w Cannes

10 lipca 2021 w Cannes Polski Instytut Sztuki Filmowej, Niezależna Fundacja Filmowa i ACE Producers podpisały 5-letnią umowę partnerską na organizację w Polsce w latach 2021-2025 najlepszych europejskich warsztatów szkoleniowych dla producentów – ACE Financing Strategies Workshops, oraz powiązanych z nimi ACE Training Days Poland.

Celem tego długoterminowego partnerstwa jest rozwinięcie międzynarodowych kontaktów zawodowych i podniesienie zawodowych kwalifikacji polskich producentów oraz promocja Polski jako wysoce kompetentnego partnera koprodukcyjnego.

ACE Financing Strategies Workshop w Polsce zostaną zorganizowane przez ACE Producers i Niezależną Fundację Filmową, przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

ACE Training Days jest częścią ACE Springboard, kombinacji programów skupiających się na wsparciu karier wschodzących niezależnych producentów. Każdego roku 18 nowych, producentów, po ukończeniu programu edukacji menadżerskiej ACE, zostaje przyjętych do sieci ACE.

Cannes2021

Dyrektor ACE Jacobine van der Vloed tak komentuje nowe partnerstwo: “Wzmacnianie niezależnych producentów to nasz wspólny cel! Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego nowego partnerstwa, z którego będziemy czerpać obopólne korzyści. ACE wniesie do regionu wiedzę wykonawczą i siłę swojej sieci.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski powiedział: “Kładziemy nacisk na koprodukcję i jest to coś, co chcemy dalej rozwijać. Cieszymy się, że możemy współpracować z ACE Producers i Niezależną Fundacją Filmową, aby stworzyć możliwość rozwoju, dzięki której nie tylko polscy, ale i środkowoeuropejscy producenci mogą zdobyć niezbędną wiedzę i uczyć się od najlepszych w branży. Kino nie byłoby takie samo bez międzynarodowej współpracy.

Prezes Niezależnej Fundacji Filmowej Dariusz Jabłoński dodał: “Dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz we współpracy z doświadczonymi partnerami ACE jesteśmy w stanie pomóc w sprowadzeniu na dłużej do Polski znacznej części znanego szkolenia dla najlepszych europejskich producentów. Dzięki temu nie tylko Polska, ale i cała Europa Środkowo-Wschodnia będzie miała łatwiejszy dostęp do wiedzy niezbędnej do organizowania międzynarodowych koprodukcji. To zawsze było celem naszej Fundacji.

ACE Producers, założona w 1993 roku, jest wiodącą organizacją szkoleniową i siecią doświadczonych producentów filmowych, zapewniającą najwyższej jakości edukację wykonawczą w zakresie europejskiej kreatywnej produkcji i przedsiębiorczości.

Polski Instytut Sztuki Filmowej jest główną instytucją finansującą ze środków publicznych, wspierającą i tworzącą warunki dla rozwoju polskiej produkcji i koprodukcji filmowej oraz polskiego niezależnego przemysłu filmowego, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw.

Niezależna Fundacja Filmowa założona w 1999 roku w celu promowania kreatywności i produkcji filmów o wysokiej wartości artystycznej ma w swojej działalności takie programy jak Polska Akademia Filmowa oraz ScripTeast – mistrzowski program scenariopisarski dla najlepszych scenarzystów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

na zdjęciu: Dariusz Jabłoński, Jacobine van der Vloed i Radosław Śmigulski/ fot. Arnold Jerocki