Polska Akademia Filmowa rozpoczyna akcję wsparcia dla Olega Sentsova, ukraińskiego reżysera, więzionego w Moskwie za protest przeciwko aneksji Krymu.

Szanowni Państwo,

Dramatyczna sytuacja naszego kolegi, ukraińskiego reżysera, wzywa nas do działania.
www.variety.com

Oleg Sentsov, którego filmowy debiut „Gamer” był w 2012 roku pokazany m.in. na festiwalu w Rotterdamie, Wiesbaden i Odessie, od 11 maja 2014 roku (ponad 9 miesięcy!) jest uwięziony bez procesu w moskiewskim więzieniu Lefortowo.

1212


Zaangażowany w proeuropejskie demonstracje na Majdanie, wyrażał publicznie niezgodę na aneksję Krymu, gdzie wraz z żoną i dwójką dzieci mieszkał w Symferopolu. Został aresztowany przez rosyjską służbę bezpieczeństwa, potajemnie wywieziony do Moskwy i bezpodstawnie oskarżony o działalność terrorystyczną. Grozi mu wyrok 17 lat więzienia.

Protestowaliśmy wspólnie w tej sprawie z innymi europejskimi filmowcami. Oleg napisał do Agnieszki Holland: „Składam serdeczne podziękowania wszystkim filmowcom, którzy mnie wspierają, i szczególnie ogromne podziękowania Polakom, którzy pomagają Ukrainie w tym trudnym czasie, i którzy okazują się prawdziwymi braćmi.”

Jako Polska Akademia Filmowa chcemy symbolicznie objąć nad nim opiekę. My, Polacy, wiemy dobrze, co oznacza więzienie za słowo.

Prosimy Was o udział w akcji protestu:

Sfotografujcie się z napisem: jestem OLEG SENTSOV i prześlijcie nam zdjęcie ze swoim podpisem.

Mówcie o Nim i piszcie, gdzie możecie.

Przekażcie pieniądze na paczki i pomoc prawną na konto, które za kilka dni podamy.

Nie dajmy zgnić w więzieniu naszemu ukraińskiemu koledze filmowcowi, który chciał spokojnie żyć w kraju, w którym się urodził i robił filmy!

Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej
Warszawa, 2 marca 2015 r.