Polska Akademia Filmowa domaga się uwolnienia i wspiera ukraińskiego reżysera Olega Sentsova

W czasie uroczystej gali wręczenia najważniejszych polskich nagród filmowych ORŁY 2 marca 2015 roku, Polska Akademia Filmowa wezwała do uwolnienia ukraińskiego reżysera Olega Sentsova, więzionego bez procesu w Moskwie za protest przeciwko aneksji Krymu. Na prośbę prezydenta Akademii Dariusza Jabłońskiego wszyscy obecni na uroczystości najlepsi polscy filmowcy i honorowi goście w akcie solidarności podnieśli w górę żółte kartki z napisem “jestem OLEG SENTSOV”.

Urodzona w Kijowie polska artystka Olena Leonenko opowiedziała gościom i widzom Programu 2 TVP oglądającym ceremonię historię Olega. Młody reżyser, którego pierwszy film „Gamer” był pokazywany na wielu europejskich festiwalach, brał udział w proeuropejskich demonstracjach na Majdanie, a potem protestował publicznie przeciwko aneksji rodzinnego Krymu. Aresztowany i wywieziony do Moskwy już ponad 9 miesięcy bez procesu siedzi w moskiewskim więzieniu Lefortowo. Grozi mu 17 lat więzienia za akty terrorystyczne. Jak sam mówił w pokazanym w czasie gali wystąpieniu przed sądem, mimo tortur, bicia i upokorzeń nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i nie zrzekł się ukraińskiego obywatelstwa.
Olena Leonenko dodała: „Jedyną bronią Olega była kamera i słowo. Kto ratuje jednego człowieka, ten ratuje cały świat.”
Prezydent Dariusz Jabłoński powiedział: „Dzisiaj my, wszyscy polscy filmowcy, jesteśmy Sentsovami. Polska Akademia Filmowa symbolicznie obejmuje Olega opieką. Oleg, trzymaj się!”

Na stronie internetowej Polska Akademia Filmowa prezentuje także fotografie wybitnych polskich filmowców na tle zdjęcia Olega Sentsova za kratami więzienia i z kartką „jestem OLEG SENTSOV”.
Prezydent Polskiej Akademii Filmowej wzywa do kontynuowania akcji: „My, Polacy, wiemy dobrze, co oznacza więzienie za słowo. Nie zostawiajmy w więzieniu naszego ukraińskiego kolegi filmowca, który chciał spokojnie żyć w kraju, w którym się urodził i robił filmy.”
Polska Akademia Filmowa zapowiada uruchomienie konta, na które będzie mógł wpłacać każdy, kto będzie chciał złożyć się na paczki dla Olega Sentsova.
Gest solidarności najlepszych polskich filmowców w czasie transmitowanego przez telewizję wręczenia najważniejszych nagród filmowych w Polsce, jak i cała akcja Akademii, spotkały się z szerokim odzewem w polskich mediach.


ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ


121

Biuro Polskich Nagród Filmowych Orły Niezależna Fundacja Filmowa, tel.: (+48 22) 851 84 40, e-mail: pnf@pnf.pl