Polscy scenarzyści na Festiwalu w Cannes

Trzy polskie scenariusze powalczą o nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego, która zostanie przyznana 21 maja br. podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Festiwal Filmowy w Cannes będzie scenerią ostatniego etapu XIII edycji międzynarodowego programu ScripTeast. 21 maja br. okaże się który z 11 scenariuszy autorów z 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej otrzyma nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego. Laureat odbierze statuetkę i 10 tys. euro.

Projekty biorące w XIII edycji ScripTeast:

Chemistry – Adina Dulcu, Rumunia

Forever Hold Your Peace – Ivan Marinović, Czarnogóra

M – Vardan Tozija i Darijan Pejovski, Macedonia Północna

Mother – Zornitsa Sophia i Miglena Dimova-Kumitski, Bułgaria

Nightsiren – Tereza Nvotová i Barbora Námerová, Słowacja / Republika Czeska

Recordings – Diana Groó, Węgry

Spinners – Ivars Tontegode i Reinis Ubelis, Łotwa

Stillborn – Olga Chajdas i Lena Góra, Polska

The Night of The Living Toys – Michał Walczak i Maria Wojtyszko, Polska

The Pale – Rusudan Pirveli, Gruzja

The Sibyl – Zuzanna Solakiewicz, Polska

ScripTeast jest jednym z najbardziej efektywnych programów w swojej kategorii – do tej pory na ekran zostało przeniesionych aż 41 scenariuszy. 7 projektów jest obecnie w produkcji. W programie wzięło udział 209 scenarzystów z 17 krajów. Pracowali nad 149 projektami, w tym 43 polskimi.

ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE, a także Film New Europe. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji: www.scripteast.pl