Plakat Andrzeja Pągowskiego dla Orłów 2022 z ukraińskim przesłaniem

Tradycją Polskich Nagród Filmowych ORŁY są plakaty wybitnego artysty grafika Andrzeja Pągowskiego. Twórca, w pracy promującej tegoroczną edycję nagród, nawiązał w sposób szczególny do sytuacji na Ukrainie.

plakat_POLSKIE_ORLY_2022_pop_prev

Andrzej Pągowski to jeden z najwybitniejszych twórców polskiego plakatu. Jego znakiem rozpoznawczym są grafiki i plakaty do sztuk teatralnych i filmu. Do najbardziej znanych jego prac należą m.in. postery do filmów „Miś”, „Łuk Erosa”, „Sztuka kochania” czy „Kler”. Nieprzerwanie od wielu lat tworzy również plakaty dla kolejnych edycji ORŁÓW.

Przez wiele lat projektuję plakaty Orłów, które mają pozostać w pamięci. Nagroda to Orły a dotąd na plakacie umieszczałem jednego orła. W tym roku pomyślałem, że całe nasze środowisko jest razem z twórcami i ludnością Ukrainy i dlatego właśnie są dwa orły. Kolorystyka i pozostałe elementy są zrozumiałe – mówił podczas premiery plakatu Andrzej Pągowski.

EN_01516992_0359

Plakat wpisuje się w akcję STOP RUSSIAN WAR!, którą podczas konferencji ogłosił prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński wzywając filmowców z całego świata do zamanifestowanie sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Szczegóły akcji i treść apelu dostępne są tutaj…