Plakat 23. Polskich Nagród Filmowych ORŁY

Wybitny grafik Andrzej Pągowski tradycyjnie zaprojektował plakat Polskich Nagród Filmowych Orły. Uroczysta Gala Orłów odbędzie się już 21 czerwca 2021. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi CANAL+.

Polska Akademia Filmowa do pracy na plakatem promującym Polskie Nagrody Filmowe Orły zaprosiła Andrzeja Pągowskiego. Światowej sławy grafik projektując plakat chciał podkreślić wychodzenie z kryzysu jakim pandemia dotknęła środowisko filmowe. 

– Powoli z niego wychodzimy, ale proces ten wymaga dużo czasu. Mimo wszystko wierzę, że damy radę – mówi Andrzej Pągowski. Jak dodaje, tworząc grafikę myślał o nadziei: W plakacie tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych Orły umieściłem symbol nadziei i wolności – orła, którego skrzydła układają się w literę V. Kolory też są pogodne i dające nadzieję, że wspólne pokonamy wszystkie trudności. Czego życzę całemu środowisku.

plakatORLY2021

23. Gala Polskich Nagród Filmowych Orły odbędzie się 21 czerwca. Tego dnia ogłoszone zostaną nazwiska laureatów w kilkunastu kategoriach, a Orła za Osiągnięcia Życia odbierze Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz. O tegoroczne Orły ubiegają się twórcy oraz aktorzy i aktorki m.in. filmów Szarlatan Agnieszki Holland, głośnego debiutu Jana Holoubka 25. lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy, który Akademia wyróżniła rekordową liczbą aż czternastu nominacji, a także świetnie przyjętych przez widzów i krytyków najnowszych filmów Jak najdalej stąd Piotra Domalewskiego i Sala samobójców. Hejter Jana Komasy. Po raz pierwszy szansę na Orła ma również pełnometrażowa animacja Zabij to i wyjedź z tego miasta w reż. Mariusza Wilczyńskiego. Transmisję z Gali będzie można oglądać na antenie CANAL+, który od pięciu lat jest oficjalnym nadawcą telewizyjnym Orłów.

Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu. Nad jego prawidłowością i zgodnością z regulaminem, a także tajnością i poufnością całego procesu czuwa wiodąca na świecie firma audytorsko-doradcza, PwC, partner Polskiej Akademii Filmowej. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert. Oprócz nagród dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz serialu, nagradzani są także aktorzy, aktorki, twórczynie oraz twórcy filmowi w aż dziewiętnastu kategoriach. Każdego roku wręczana jest także Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Nagroda Publiczności, której partnerem jest Wirtualna Polska.

Partnerem Orłów jest PwC. CANAL+ to oficjalny nadawca oraz partner Festiwalu Orłów 2021. Z kolei tegoroczni sponsorzy to Dr Irena Eris, Jean Louis David, ATM System, Mercedes Benz – MB Motors oraz Diagnostyka – Laboratoris Medyczne. Polskie Nagrody Filmowe Orły powstają przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Patronami medialnymi Orłów 2021 są: Wirtualna Polska, Radio ZET, magazyn VIVA!, Viva.pl, wyborcza.pl, Anywhere, Magazyn Film i TV kamera, FilmNewEurope oraz Filmpolski.pl, a za obsługę fotograficzną odpowiada EastNews.

Wsparcia organizacyjnego udziela Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl. Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej, producent wykonawczy – Message Film.