Polskie Nagrody Filmowe ORŁY w Ninatece

Już 2 marca poznamy zwycięzców Polskich Nagród Filmowych Orły, a w serwisie ninateka.pl trwa rozgrzewka przed uroczystą ceremonią. Przez cały luty serwis przypomina zwycięzców poprzednich edycji w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” i filmy nominowane w tej sekcji od początku jej istnienia, czyli od 2013 roku.

W ramach przeglądu – tytuły znane już użytkownikom serwisu, jak “21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, “Miłość” Filipa Dzierżawskiego, “Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, “Bracia” Wojciecha Staronia, “Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej czy “Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego, a także niepublikowane dotąd w Ninatece:

od 14 lutego “Fuck For Forest”, reż. Michał Marczak

Fuck for Forest to organizacja, której członkowie umieszczają w Internecie amatorskie porno ze swoim udziałem, a zebrane w pocie czoła i lędźwi pieniądze przeznaczają na ratowanie amazońskich lasów. Marczak przygląda się od wewnątrz antykonsumpcyjnej komunie, której członków, jak się z czasem okazuje, bardziej przejmują własne ideały niż problemy tych, którym chcą pomagać. Film Marczaka był nominowany do Orłów 2013 i zdobył główną nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Według PISF, był najczęściej wyświetlanym polskim dokumentem za granicą w 2013 roku. Brytyjski magazyn „Dazed & Confused” umieścił go na liście dziesięciu najbardziej innowacyjnych i rozszerzających ramy gatunkowe dokumentów ostatnich lat.

od 21 lutego “Młynarski. Piosenka finałowa”, reż. Alicja Albrecht

Ostatnia, bardzo osobista, ale równocześnie taktowna i dyskretna rozmowa Wojciecha Młynarskiego z Alicją Albrecht, która odbyła się niedługo przed śmiercią muzyka. Reżyserka zestawia dużą porcję archiwaliów z nagranymi współcześnie wywiadami z samym Młynarskim, jego rodziną i współpracownikami, w tym Krystyną Jandą, Krzysztofem Materną czy Januszem Głowackim. Uderzający w filmie jest kontrast pomiędzy pełną empatii i emocji twórczością Młynarskiego, a prywatnym obliczem artysty. Dokument nominowany był do Orłów 2018.

od 2 marca “Over the limit”, reż. Marta Prus

Świetnie przyjęty na IDFA i obsypany nagrodami w Krakowie dokument o rosyjskiej gimnastyczce artystycznej Margaricie Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. „Gdyby Over the limit był filmem fabularnym, opowiedziana w nim historia mogłaby się wydawać zbyt nieprawdopodobna, by w nią uwierzyć, a jego bohaterki – zdecydowanie zbyt osobliwe, by mogły być prawdziwe. Rzeczywistość okazała się jednak hojniejsza niż wyobraźnia, a dokument Marty Prus ogląda się jak pierwszorzędny dramat psychologiczny” – pisała Dorota Kostrzewa, filmweb.pl . Film nominowany do Orłów 2019.

Więcej na ninateka.pl