Orły 2021: rozpoczęło się głosowanie! 22 kwietnia poznamy nominowanych

Trwa głosowanie nad nominacjami w tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych – Orłów. Wyniki głosowania Polskiej Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 22 kwietnia. Ceremonia Orłów 2021 planowana jest na przełom maja i czerwca.

Ponad 130 produkcji – a dokładnie 31 filmów fabularnych, 83 dokumenty i 19 seriali – znalazło się na tegorocznej liście produkcji kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły. Polska Akademia Filmowa z powodu pandemii wydłużyła okres kwalifikowania produkcji o dwa miesiące (do 28 lutego 2021). Ponadto po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii Orłów, do konkursu dopuszczono filmy, które planowały dystrybucję w kinach, ale ze względu na ich zamknięcie swoją premierę oraz co najmniej 7-dniowe rozpowszechnianie miały na platformach VOD dostępnych w Polsce w okresie zamknięcia kin. O Orła w kategorii Najlepszy Film walczy łącznie 40 produkcji – poza filmami fabularnymi, regulamin w tej kategorii spełnia także osiem dokumentów. Pełna lista tytułów kandydujących do Orłów dostępna jest tutaj…

22 marca do członkiń i członków Akademii trafiły karty do głosowania. W trwającym do 18 kwietnia głosowaniu, w każdej z dziewiętnastu kategorii, wybranych zostanie po pięć nominacji. Nominowani w tegorocznej edycji Orłów zostaną ogłoszeni 22 kwietnia podczas transmisji online dostępnej w Internecie. Następnie rozpocznie się wybór laureatów. Ten etap głosowania ruszy 26 kwietnia.

20 maja ogłoszony zostanie Laureat lub Laureatka Orła za Osiągnięcia Życia. Dotychczas w tej kategorii nagrodzeni byli m.in. Witold Sobociński, Tadeusz Chmielewski, Janusz Majewski, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr i Maja Komorowska. Również w połowie maja odbędzie się coroczne spotkanie z nominowanymi – w tym roku w nowej formule spełniającej wszystkie zasady bezpieczeństwa oraz reżimu sanitarnego.

23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 została zaplanowana na przełom maja i czerwca. Po raz kolejny transmisję z Gali będzie można oglądać na antenie CANAL+, który od pięciu lat jest nadawcą telewizyjnym Orłów. Nad prawidłowością głosowania i zgodnością z regulaminem, a także poufnością całego procesu czuwa firma PwC, partner Polskiej Akademii Filmowej. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert.

Ostatni rok był pełen wyzwań dla wszystkich, także dla branży filmowej. Tym bardziej cieszy fakt, że tak wiele wspaniałych produkcji ma szansę zdobyć nagrody w tegorocznej edycji Orłów. Jesteśmy partnerem tego niesamowitego projektu od początku jego istnienia i – jak co roku – trzymamy mocno kciuki za sukces polskiej kinematografii – mówi Piotr Wyszogrodzki, partner PwC, który wraz z Katarzyną Podgórną osobiście odpowiada za proces głosowania.

2021

Pandemia spowodowała również przeniesienie do Internetu tradycyjnego już przeglądu filmów kandydujących, czyli Festiwalu Orłów. W ramach współpracy ze stacją CANAL+ Festiwal Orłów odbywa się w serwisie PREMIERY CANAL+. W dniach 18 marca – 18 kwietnia widzowie mogą oglądać wybrane produkcje w ofercie filmów na życzenie, które można wypożyczyć z sekcji PREMIERY CANAL+ dostępnej na stronie dedykowanej Orłom. Oferta ta jest skierowana do wszystkich zainteresowanych widzów, nie tylko do subskrybentów pakietów CANAL+.

Wśród prezentowanych w ramach festiwalu tytułów znalazł się między innymi obsypany czeskimi Lwami “Szarlatan” Agnieszki Holland, głośny debiut Jana Holoubka “25. lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”, a także świetnie przyjęte przez widzów i krytyków najnowsze filmy “Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego i “Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy – pierwszy polski film, który zwyciężył prestiżowy amerykański Festiwal Filmowy Tribeca. Na liście znalazły się również filmy Lecha Majewskiego, Małgorzaty Imielskiej czy Władysława Pasikowskiego.