Oleg Sencow uhonorowany na Solidarity of Arts

Organizatorzy odbywającego się w Gdańsku festiwalu Solidarity of Arts uhonorowali więzionego przez Rosjan ukraińskiego reżysera Olega Sencowa specjalną Nagrodą Neptuna – wymyśloną i przyznawaną przez prezydenta Pawła Adamowicza odważnym i niezłomnym artystom.

– Sencow nie jest bohaterem przypadkowym. Jest osobą ważną w walce o wolność. Mimo że wiedział, jakie mogą być konsekwencje jego czynów, z odwagą bronił wartości, którym wierzy – mówiła na otwarciu festiwalu tegoroczna kuratorka Magdalena Sroka. – Solidarity of Arts to festiwal idei. Nie jest miło, nie jest wygodnie, nie możemy być obojętni. Nagrodę z rąk Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz w imieniu Sencowa odebrała Natalia Kapłan – kuzynka osadzonego reżysera. Laudację odczytała występująca w obronie Sencowa Agnieszka Holland.

Uczestnicy festiwalu wzięli również udział w pokazie przybliżającego sprawę Sencowa dokumentu “Proces. Federacja rosyjska kontra Oleg Sencow” oraz debacie “Odwaga w obronie wolności”, w której na scenie obok Natalii Kaplan zasiedli m.in. członkini Pussy Riot Masza Alyokhin, prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński, rosyjski producent Alexander Cheparukhin, Polina Kovaleva z Pen America oraz reżyserka Jagoda Szelc.

– Sytuacja, w jakiej jest Sencow, dotyczy nas wszystkich. Wszyscy chcemy żyć i robić to, co uważamy za słuszne. Wierzymy, że jeśli ludzie nie będą bali się podnieść kartki z napisem „Wolność dla Sencowa”, to skała w końcu pęknie – mówił w Gdańsku Dariusz Jabłoński.