Oleg Sencow skazany na 20 lat

Polska Akademia Filmowa z szokiem i bólem przyjmuje skazanie dzisiaj naszego ukraińskiego kolegi reżysera Olega Sencowa przez rosyjski sąd w Rostowie nad Donem na 20 lat  kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

 

Oleg Sencow staje się dzisiaj dla nas symbolem tego, co ważnego dla każdego filmowca – wiary w lepszy świat, oparty na prawdzie, wolności ekspresji artystów i prawach człowieka. Sencow był zaangażowany w demonstracje na Majdanie, a potem protestował przeciwko aneksji przez Rosję rodzinnego Krymu, gdzie mieszkał wraz z żoną i dwójką dzieci.

 

Został aresztowany ponad rok temu przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji (FSB) w swoim domu w Symferopolu na Krymie, oskarżony o terroryzm i wywieziony do Rosji, gdzie był więziony bez wyroku przez kilkanaście miesięcy w moskiewskim więzieniu Lefortowo, bity i torturowany.

 

Oleg nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Oskarżenie zostało oparte na zeznaniach dwóch świadków, którzy zostali skazani wcześniej na więzienie w tym samym procesie.

 

Proces Sencowa ostatecznie rozpoczął się w lipcu br., po ponad roku od uwięzienia i zakończył się wyrokiem skazującym, mimo, że na jego wstępie główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa jako złożone pod presją i przymusem.

 

Polska Akademia Filmowa wraz z Europejską Akademią Filmową zainicjowaly apel znanych filmowcow o uwolnienie Sencowa, pod którym podpisało się ponad 1000 twórców filmowych i ludzi kultury z Europy, z czego ponad 250 podpisów złożyli Polacy.

 

Polska Akademia Filmowa zwraca się z ponownym apelem do prezydenta Putina o uwolnienie Olega Sencowa,i do wszystkich osob oraz instytucji, takich jak Rada Europejska, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europy – o podjęcie wszelkich starań w tej sprawie.

 

Oleg w swoim wystąpieniu przed sądem powiedział:  “Kiedy zakładają ci torbę na głowę, trochę biją, to po pół godzinie jesteś gotowy wyrzec się swoich przekonań, oskarżyć się o dowolne przestępstwo, oskarżyć innych, żeby tylko przestali bić. Ale co warte są przekonania, za które nie jesteś gotowy cierpieć albo umrzeć”.

 

Jutro, w środę 26 sierpnia o godzinie 20.30 zapraszamy wszystkich, dla których wolność jest ważna, do warszawskiego klubu BarStudio na placu Defilad (Pałac Kultury i Nauki).

 

Tam zostanie pokazany debiutanckiego filmu Olega Sencowa, “Gamer”, który był pokazywany na licznych europejskich festiwalach (m.in. Rotterdam, Wiesbaden, Odessa). Pokaz jest współorganizowany przez Polską Akademię Filmową i jest wyrazem solidarności z Olegiem. 

Jutro bądźmy razem z Olegiem, dajmy mu znak poparcia i solidarności. 

 

 Uwaga: film w języku angielskim

 

 

Apel Polskiej Akademii Filmowej i lista sygnatariuszy:

http://pnf.pl/polska-akademia-filmowa-apeluje-o-uwolnienie-ukrainskiego-rezysera-olega-sencowa/

 

Apel Europejskiej Akademii Filmowej i lista sygnatariuszy:

https://www.europeanfilmacademy.org/News-detail.155.0.html?&tx_ttnews%5Btt_news%5D=321&cHash=48169eac8847db98ac671b911b8c21ea

 

Relacje z akcji  Polskiej Akademii Filmowej: “jestem Oleg Sentsow”:

http://khpg.org/index.php?id=1425416069 

http://variety.com/2015/film/news/free-oleg-sentsov-polish-film-academy-joins-fight-to-release-ukrainian-filmmaker-1201447770/

http://www.hollywoodreporter.com/news/i-am-oleg-sentsov-protest-779399