Odszedł Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 31 lipca odszedł Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz – tegoroczny laureat Orła za Osiągnięcia Życia. 

Jerzy Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie nauczył się grać na fortepianie i akordeonie. Po wojnie z rodziną mieszkał w Krakowie.

W 1949 r. przeniósł się do Łodzi, gdzie studiował na wydziale operatorskim w Łódzkiej Szkole Filmowej. Szybko jednak pociągnęła go muzyka i wraz z kolegami z Filmówki założył legendarny dziś zespół Melomani. Jako jedni z liderów ruchu jazzowego do 1964 często występowali w Polsce i za granicą. Po tym okresie Matuszkiewicz postanowił poświęcić się przede wszystkim tworzeniu muzyki filmowej.

08.2011 Warszawa N/z Jerzy " Dudus " Matuszkiewicz Fot Wojciech Druszcz/East News

Fot Wojciech Druszcz/East News

Zapamiętamy go jako autora powszechnie znanych kompozycji do kultowych polskich seriali takich jak: “Janosik”, “Alternatywy 4”, “Czterdziestolatek”, “Czterdziestolatek 20 lat później”, “Stawka większa niż życie”, “Śmieciarz”, “Wojna domowa” czy “Życie na gorąco”, a także filmów, m.in “Dwa żebra Adama”, “Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, “Raj na ziemi”, “Nie lubię poniedziałku”, “Poszukiwany, poszukiwana”, “Zaklęte rewiry” czy “Syzyfowe prace”. Za ścieżkę dźwiękową do “Syzyfowych prac” nominowany był w 2000 roku do Orłów w kategorii Najlepsza Muzyka.