O statuetce

statuetkaStatuetka Orła, Polskiej Nagrody Filmowej, symbolizująca wznoszącego się orła, wykonywana jest z marmuru i brązu. Każda ze statuetek powstaje indywidualnie i jest wykonywana ręcznie. Podstawa statuetki to toczona ręcznie kolumna marmurowa. Taśma filmowa oplatająca kolumnę i przechodząca w skrzydła wykonana jest z brązu. Wysokość statuetki to 37 cm, waga około 2 kg. Orzeł wykonywany jest tradycyjnymi metodami, odlew powstaje metodą traconego wosku, który wypala się w trakcie odlewania. Tekst na taśmie grawerowany jest również ręcznie.

Autorem projektu i wykonawcą statuetki Orła, Polskiej Nagrody Filmowej, jest Adam Fedorowicz – rzeźbiarz, członek Związku Artystów Plastyków, autor wielu rzeźb kameralnych i plenerowych. Duży wpływ na twórczość rzeźbiarza ma muzyka, czego efektem były liczne wystawy związane z Festiwalem Warsaw i Gdynia Summer Jazz Days, zaprojektował też i wykonał płaskorzeźby do klubu Akwarium Jazzarium. Jest twórcą nie tylko Orła, zaprojektował również inne statauetki, m.in. Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, Nagrodę Skrzydeł Festiwalu Filmu Polskiego w USA, Anioła Jazzu – Nagrody na Warsaw Summer Jazz Days, Nagrodę Ten Ton Festiwalu Wokalistyki Młodzieżowej.

Fedorowicz jest również pomysłodawcą i organizatorem odbywającego się od siedmiu lat Mazowsze Jazz Festiwal w Otrębusach pod Warszawą.
W swoim dorobku posiada na koncie liczne wystawy w Polsce i USA.

Strona internetowa Adama Fedorowicza: www.fedorowicz.artist.pl