O statuetce

statuetkaStatuetka Polskiej Nagrody Filmowej symbolizuje wznoszącego się do lotu orła. Wytwarzana jest indywidualnie, tradycyjnymi metodami i staje się samodzielnym dziełem sztuki. Jej podstawą jest ręcznie toczona marmurowa kolumna, natomiast oplatająca ją filmowa taśma, która przechodzi w skrzydła, jest odlewem z brązu. Grawerunek na taśmie również wykonywany jst ręcznie. Każdy Orzeł ma wysokość́ 37 cm i waży około 2 kg. W chwili jej wręczenia laureatom podczas uroczystej gali staje się ona najważniejszym, filmowym wyróżnieniem Polskiej Akademii Filmowej.

Jej powstanie nie było łatwym procesem. W roku 1999 przed pierwszą galą Orłów projekt statuetki podczas transportu do NFF uległ zniszczeniu, pozostały sterczące druty i bezkształtna masa. Na szczęście udało mi się odtworzyć wiernie ten projekt w nocy poprzedzającej konkurs. Następnego dnia zbierała się komisja konkursowa, aby wybrać polskiego Oskara. I tak od 25 lat, co roku, na wiosnę wypuszczamy razem z Darkiem Jabłońskim, Izą Wójcik, Violą Kamińską i całą Niezależną Fundacją Filmową Orły dla Orłów polskiego filmu. Z okazji 25. rocznicy naszej współpracy, życzę wszystkim jak najwięcej wspólnych odlotów. A druty? Druty i plastelina niech dalej wypełniają mi dzień powszedni. – mówi Adam Fedorowicz.

Znani o statuetce Orła:

Grażyna Szapołowska
aktorka, laureatka Orła za Główną Rolę Kobiecą w filmie „Pan Tadeusz”.

…Najpiękniejsza jaką wręczałam i jaką otrzymałam…

prof. Gustaw Zemła
artysta, rzeźbiarz, były prorektor i dziekan Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Od niedawna obserwuję twórczość Adama Fedorowicza, ale wiem jak motyw skrzydeł jest dla niego bliski i ważny, jak go fascynuje. Rozumiem to bardzo dobrze. Jest to bowiem melodia, której się nie zapomina do końca życia. Ważne jest tylko, aby te skrzydła stale wzrastały i unosiły w coraz to nowe i nie odkryte jeszcze przestrzenie. Myślę, że Adam Fedorowicz jest rzeźbiarzem, który swoją sztukę nosi w sobie, a jego wystawy rzeźb to chęć podzielenia i potrzeba podzielenia się tym, co dla artysty jest najdroższe i najważniejsze… Adam Fedorowicz jest rzeźbiarzem, który szuka form aluzyjnych, metaforycznych. Obca jest mu wszelka tandeta i powierzchowność tak powszechna w sztuce dzisiejszej…

Stanisław Różewicz
reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, laureat Orła za Osiągnięcie Życia w roku 2001

Rzecz jest lekka, ulatująca w przestrzeń. Jest w niej uogólnienie – poza materialną treść – klasyczna, awangardowa jednocześnie. Jest statyczność, ale i dynamika. Ruch ku górze. Wdzięk i lekkość. Moje oko zatrzymuje się na Orłach z przyjemnością…

* * *

ADAM FEDOROWICZ

Artysta, autor rzeźb kameralnych, plenerowych i memoratywnych jest autorem projektu i wykonawcą statuetki Orła Polskiej Nagrody Filmowej.

Duży wpływ na jego twórczość ma muzyka, czego efektem są liczne wystawy związane z Festiwalem Warsaw i Gdynia Summer Jazz Days. Zaprojektował i wykonał płaskorzeźby do klubu Akwarium Jazzarium. Jest twórcą i autorem projektu m.in.: „Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego”, „Skrzydeł” Nagrody Skrzydeł Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, „Anioła Jazzu” – Nagrody Warsaw Summer Jazz Days oraz Nagrody „Ten Ton” Festiwalu Wokalistyki Młodzieżowej. Jest laureatem „Brązowego Wawrzynu Olimpijskiego 2020” za statuetkę Akademickich Mistrzostw Polski przyznawanej przez Polski Komitet Olimpijski.

Adam Fedorowicz był również pomysłodawcą i organizatorem Etno Jazz Fest w Otrębusach pod Warszawą. W swoim dorobku posiada na koncie liczne wystawy w Polsce i USA.

Strona autora: www.facebook.com/AdamFedorowiczRzezbiarz