O Akademii

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Prezydentem Akademii jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy.

Orły przyznawane są w 18 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Co roku konkurs rozpoczyna się wysłaniem kart do głosowania, przez PwC, do ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. W pierwszej turze wszyscy członkowie Akademii głosują w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Film Europejski, a także proponują Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. W pozostałych kategoriach głosują wyłącznie specjaliści danej branży. Zarówno przy nominacjach, jak przy ogłoszeniu laureatów Orłów, nazwiska wyróżnionych twórców są tajne aż do momentu oficjalnego otwarcia kopert. Lista laureatów nagród Polskiej Akademii Filmowej ogłaszana jest podczas uroczystej gali organizowanej w pierwszy poniedziałek marca.

Pierwszej turze głosowania towarzyszy przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły, który jest pierwszym podsumowaniem roku w polskiej kinematografii. W ramach przeglądu organizowanego w kinie Iluzjon w Warszawie, można zobaczyć produkcje kandydujące do Orłów. Partnerem przeglądu jest Filmoteka Narodowa. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2014 przygotowuje kinoplex.pl.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski oraz w kategorii Odkrycie Roku. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności.

Do Polskich Nagród Filmowych Orły kandyduje rokrocznie kilkadziesiąt polskich filmów (oraz ich twórcy), które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Sponsorami Orłów 2014 są na chwilę obecną: Jean Louis David, Bobbi Brown, Orka. Partnerem organizacji – Krakowska Fundacja Filmowa. Lista filmów kandydujących do Orłów 2014 została sporządzona na podstawie danych dostarczonych przez niezależne podmioty badające rynek, w tym boxoffice.pl.