Koprodukowany przez Apple Film Production najnowszy film Olega Sencowa NOSOROŻEC, zrealizowany w koprodukcji ukraińsko-polsko-niemieckiej ze wsparciem Funduszu Rady Europy Eurimages, zostanie zaprezentowany w sekcji Orizzonti Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
NOSOROŻEC to drugi film Sencowa, dramat kryminalny, który rozgrywa się na Ukrainie w latach 90tych, podczas transformacji Związku Radzieckiego. Młody człowiek o pseudonimie NOSOROŻEC, zaczyna jako drobny złodziejaszek, by szybko wspinać się w hierarchii przestępczej. Zna tylko przemoc i okrucieństwo, ale nie mając nic do stracenia, czy w końcu znajdzie szansę na odkupienie?
NOSOROŻEC nie jest filmem o przestępstwach, morderstwach czy strzelaninie. To film o człowieku, który w latach 90. przeżył trudny okres i teraz nosi w sobie wewnętrzne brzemię, z którym próbuje się uporać – mówi reżyser i scenarzysta Oleg Sentsov.
Polskim koproducentem filmu jest Apple Film Production, firma kierowana przez Dariusza Jabłońskiego, Violettę Kamińską i Izabelę Wójcik. Dla Apple Film to już trzeci projekt związany z Olegiem Sencowem. Pierwszym był estońsko-polski dokument PROCES. FEDERACJA ROSYJSKA VS. OLEG SENTSOV o uwięzieniu Sencowa (Berlinale Special 2015), drugi – film fabularny NUMERY na podstawie scenariusza Olega Sencowa i wyreżyserowany przez niego zza krat (Berlinale Special 2020).
Apple Film do współpracy przy projekcie zaprosiło świetnych polskich twórców: nominowanego do Oscara autora zdjęć Bogumiła Godfrejowa (OLEG, reż. Jurisa Kursietis, Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2019,) oraz montażystkę Karolinę Maciejewską (DRODZY TOWARZYSZE reż. Andriej Konczałowski, Nagroda Specjalna Jury Venice IFF 2020), a także studio postprodukcyjne DI Factory (ZIMNA WOJNA reż. Paweł Pawlikowski).
Ukraińskimi producentami są Arthouse Traffic oraz Cry Cinema, partnerem po niemieckiej stronie jest ma.ja.de. Projekt uzyskał wsparcie Ukraińskiej Agencji Filmowej, Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz niemieckiego funduszu filmowego Medienboard Berlin-Brandenburg, jest też pierwszym ukraińskim filmem wspartym przez Fundusz Rady Europy Eurimages. Na rynku międzynarodowym film reprezentuje londyńska firma WestEnd Films.
Oleg Sencow to reżyser, scenarzysta, były więzień polityczny i działacz polityczny. Międzynarodowa premiera jego debiutu filmowego GAMER odbyła się w 2011 roku na festiwalu w Rotterdamie. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, Sencow został aresztowany przez FSB, oskarżony o planowanie aktów terrorystycznych i potajemnie przewieziony do Moskwy. Mimo braku dowodów skazany na 20 lat łagru o podwyższonym rygorze. Przez 5 lat trwała globalna kampania #FreeOlegSentsov o jego uwolnienie, w której wiodącą rolę grały Europejska i Polska Akademia Filmowa. W więzieniu Sencow napisał powieść i zbiór opowiadań, zza krat wyreżyserował także film NUMERY (Berlinale Special 2020) na podstawie własnego scenariusza. Po pięciu latach w łagrze, 7 września 2019 roku został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Nie ustaje w działaniach na rzecz oswobodzenia wszystkich więźniów ukraińskich, pozostających w rosyjskich więzieniach.