Konkurs Odesa IFF ScripTeast Series Projects, pierwsza platforma publicznej prezentacji projektów seriali telewizyjnych o międzynarodowym potencjale dla scenarzystów i producentów z Europy Środkowej i Wschodniej, po raz pierwszy w historii na międzynarodowym festiwalu w Odessie.

W ramach platformy biznesowej Film Industry Office podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie odbędą się po raz pierwszy publiczne prezentacje projektów serialowych z Europy Środkowej i Wschodniej o międzynarodowym potencjale.

Seriale telewizyjne, które przyciągają coraz większą uwagę światowej widowni, swoją złożonością i innowacyjnością dorównują najlepszym festiwalowym filmom fabularnym. Niestety scenarzyści z Europy Wschodniej nie mogą jeszcze w pełni uczestniczyć w tej rywalizacji. Przyczyną tego są m.in. ograniczone możliwości finansowe nawet największych stacji telewizyjnych naszego regionu oraz tradycyjne nawyki widzów w tych krajach – mówią organizatorzy.

Wierząc w twórcze możliwości scenarzystów z naszego regionu, trzy wschodnioeuropejskie instytucje cieszące się międzynarodowym uznaniem i reputacją: europejski mistrzowski program szkoleniowy ScripTeast dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej organizowany przez Niezależną Fundację Filmową z Polski, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie,  oraz Star Media, największa ukraińska międzynarodowa firma telewizyjna, współorganizują pierwszy konkurs pod nazwą Odesa IFF ScripTeast Series Projects dla  projektów seriali telewizyjnych o międzynarodowym potencjale.

Do uczestnictwa w publicznej prezentacji zostanie wybranych od 4 do 6 najlepszych projektów serialowych o międzynarodowym potencjale, które zostały stworzone przez najlepszych scenarzystów pochodzących z Europy Wschodniej i Środkowej i/lub należące do producentów mających siedzibę w jednym z krajów Europy Wschodniej i Środkowej.

Selekcja odbywa się na podstawie trzech kryteriów:

  • oryginalność projektów serialowych,
  • międzynarodowy potencjał projektu,
  • historia osiągnięć scenarzysty/ów i/lub showrunnera/ów.

Szczegóły na temat aplikacji znajdują się na oficjalnej stronie festiwalu OIFF (www.oiff.com.ua). Selekcji dokonuje komisja selekcyjna powołana przez władze festiwalu OIFF,  ScripTeast oraz Star Media.

Wyniki selekcji zostaną ogłoszone 30 czerwca. Publiczne prezentacje dla potencjalnie zainteresowanych nadawców, międzynarodowych dystrybutorów i producentów odbędą się 19 lipca w ramach platformy Film Industry Office w Odessie.

Jurorami podczas publicznych prezentacji w ramach konkursu Odesa IFF ScripTeast Series Projects będą przedstawiciele ScripTeast, Star Media oraz festiwalu OIFF.

ScripTeast to europejski mistrzowski program szkoleniowy dla najlepszych wschodnioeuropejskich scenarzystów organizowany przez Niezależną Fundację Filmową z Polski. Od 2006 roku w programie wzięło udział łącznie 114 scenariuszy, z czego 35% jest obecnie w produkcji lub zostało już wyprodukowanych i zaprezentowanych na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym m.in. w Cannes, Berlinie, Locarno, Warszawie; filmy trafiły do międzynarodowej dystrybucji, często zdobywały także szeroką widownię na rynkach krajowych (www.scripteast.pl).

Star Media to odnoszący sukcesy telewizyjne na Ukrainie, a także za granicą, jeden z czołowych producentów i dystrybutorów produkcji kinowych oraz telewizyjnych, telenoweli i seriali, programów telewizyjnych, jak również dokumentów  fabularyzowanych  (www.starmediafilm.com).

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie odbędzie się 14-22 lipca.

Aplikacje Odesa IFF ScripTeast Series Projects można składać do 25 czerwca br.

Więcej informacji:

http://oiff.com.ua/en/industry/scrip-teast-eries-projects/about-stsp.htm