Już 88 produkcji dokumentalnych spełniło warunki uczestnictwa w konkursie Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

Zgodnie z regulaminem Orłów, film kandydujący w tej kategorii musi być polską produkcją o długości ponad 40 minut rozpowszechnianą po raz pierwszy w czasie pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia danego roku przez tydzień na ogólnie dostępnych, płatnych seansach kinowych w Polsce lub zostać premierowo wyemitowany w jednej ze stacji telewizyjnych: TVP, TVN, Polsat, CANAL+ lub HBO w okresie pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia danego roku i „interpretować rzeczywistość, nadając jej oryginalną, zdecydowanie artystyczną formę i przedstawiać autorski punkt widzenia”.

Na podstawie oświadczeń stacji telewizyjnych i producentów, na dziś warunki kandydowania do Orłów w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny spełniają następujące produkcje:

dok
Partnerem Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny jest Krakowska Fundacja Filmowa, która od wielu lat zajmuje się promocją polskiego kina dokumentalnego. „Cieszymy się, że film dokumentalny już po raz trzeci będzie ubiegał się o nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. Ilość filmów spełniających warunki formalne jest w tym roku imponująco duża, co świadczy o tym, że polski dokument coraz częściej znajduje swoje miejsce zarówno w pasmach telewizyjnych, lecz również w kinie, gdyż kilka tytułów z tegorocznej listy to filmy, które zaczynały swoją drogę właśnie na dużym ekranie. – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Do listy filmów dołączą polskie produkcje, które do końca roku spełnią warunki regulaminu kandydowania w kategorii Najlepszy Dokument.

Laureatem zeszłorocznej edycji konkursu w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny
został film „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.

17. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły 2015, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej zbliża się wielkimi krokami. Głosowanie akademików najpierw na nominowanych, a potem laureatów Orłów 2015 rozpocznie się 12 stycznia 2015 roku wysłaniem przez wiodącą na rynku firmę audytorsko-doradczą PwC kart do głosowania członkom Akademii. Nominacje do Orłów 2015 zostaną ogłoszone 5 lutego 2015 roku, a ogłoszenie nazwiska laureata w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz spotkanie z Nominowanymi odbędzie się 25 lutego 2015.

Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 została zaplanowana na 2 marca 2015 roku. Jak co roku, relację z gali obejrzeć będzie można w TVP2.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami około 600 członków Polskiej Akademii Filmowej w 18 kategoriach. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2015 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa. Głównym partnerem medialnym – Program TVP2 oraz Twój Styl, Pani, Grazia, Show, Filmweb i TOK FM. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2015 przygotowuje kinoplex.pl. Partnerem organizacji jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Lenart
agnieszka@pnf.pl
kom. 723 770 770