Już 5 lutego ogłoszone zostaną nominacje W 17. edycji polskich nagród filmowych Orły 2015 – dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej.

O północy 2 lutego zakończy się głosowanie Polskiej Akademii Filmowej na nominowanych do Orłów 2015. Przez dwa następne dni PwC, wiodąca na rynku firma doradczo-audytorska, liczyć będzie głosy oddane przez akademików. Koperty z nazwiskami nominowanych, przywiezione zostaną przez Partnerów PwC osobiście odpowiedzialnych za nadzór nad głosowaniem, na uroczystą konferencję prasową, która odbędzie się 5 lutego o godz. 12:00 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Nazwiska nominowanych odczytywać będą laureaci i nominowani poprzednich edycji Orłów, członkowie Polskiej Akademii Filmowej, m.in. Anna Nehrebecka (Orzeł 2014, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, „Chce się żyć”), Dawid Ogrodnik (Orzeł 2014, Najlepsza Główna Rola Męska, „Chce się żyć”), Agata Trzebuchowska (Nominacja do Orła 2014 w kategorii Odkrycie Roku, „Ida”), oraz Bodo Kox (Orzeł 1014 w kategorii Odkrycie Roku, reżyseria filmu „Dziewczyna z szafy”).

Nowością tegorocznej edycji Orłów jest wprowadzenie kolejnej, 19-tej kategorii konkursowej – Polskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. W konkursie wziąć mogą udział seriale o skończonej liczbie odcinków i realizowane metodą filmową, ujęcie po ujęciu. Do konkursu zakwalifikowano wyłącznie wyemitowane w ubiegłym roku polskie seriale filmowe, stanowiące w czasie nadania oryginalną i zamknięta całość fabularną. Tej definicji nie wypełniają ani telenowele i sitcom, ani tzw. format, czyli polskie wersje zagranicznych seriali.

W pierwszym etapie konkursu Orły 2015, głosami członków Akademii, wyłonione zostaną po 3 nominacje do Polskich Nagród Filmowych. Wszyscy członkowie Akademii głosują na nominacje w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Film Europejski i – po raz pierwszy – Najlepszy Filmowy Serial Fabularny, a także proponują laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. W pozostałych kategoriach na nominacje głosują specjaliści danej dziedziny).

“Z radością przedstawiam Państwu nową kategorię w konkursie Polskich Nagród Filmowych – nagrodę za Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. Polska Akademia Filmowa, zauważając rosnące zainteresowanie filmowymi serialami w Polsce i na świecie, pragnie zwrócić uwagę publiczności na prawdziwie filmowe seriale polskiej produkcji oraz ich profesjonalną
i artystyczną jakość. Mamy nadzieję, iż zwrócenie uwagi na filmowe seriale i ich twórców przyczyni się do podniesienia jakości i rozwoju tego gatunku w Polsce. Uznajemy,
iż twórczość filmowa to również filmowe seriale – mówi Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Zarówno przy nominacjach, jak przy ogłoszeniu laureatów Orłów, nazwiska wyróżnionych
i laureatów pozostają tajne do momentu oficjalnego otwarcia kopert z wynikami, które dostarczają i za których wiarygodność oraz poufność osobiście odpowiadają dwaj Partnerzy firmy PwC: Krzysztof Szułdrzyński i Piotr Wyszogrodzki. „Kolejny raz mamy zaszczyt
i przyjemność nadzorować głosowanie na te prestiżowe nagrody, których laureatów wyłania najbardziej reprezentatywne grono, obejmujące wszystkich znamienitych twórców filmowych. Jak zawsze gwarantujemy, że głosowanie jest zgodne z regulaminem, a jego wyniki są tajne do momentu oficjalnego ogłoszenia”.

Wiodąca na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która od ponad 80 lat nadzoruje głosowanie na Oscary, od chwili powstania Polskich Nagród Filmowych odpowiada za tajność, rzetelność i poufność głosowania na Orły, doroczne Nagrody Polskiej Akademii Filmowej.

17. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 odbywa się pod honorowym patronatem pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.
Nominacje do Orłów 2015 zostaną ogłoszone 5 lutego 2015 roku, a uroczyste ogłoszenie nazwiska laureata w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz spotkanie mediów z Nominowanymi odbędzie się 25 lutego 2015.
Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 została zaplanowana na 2 marca 2015 roku. Jak co roku, relację z gali obejrzeć będzie można w TVP2.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w 19 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski, Odkrycie Roku oraz w nowej kategorii Najlepszy Filmowy Serial Telewizyjny. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności wyłaniana przez społeczność Filmwebu.

W tym roku do konkursu, zgodnie z regulaminem i wg danych dostarczonych przez niezależne podmioty, w tym boxoffice.pl, zakwalifikowały się 42 filmy fabularne (kolejność alfabetyczna):

lista_2

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: „Historia kina w Popielawach” (1999), „Dług” (2000), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2001), „Cześć, Tereska” (2002), „Pianista” (2003) i „Zmruż oczy” (2004), „Wesele” (2005), „Komornik” (2006), „Plac Zbawiciela” (2007), „Katyń” (2008), „33 sceny z życia” (2009), „Rewers” (2010), „Essential Killing” (2011), „Róża” (2012), „Obława” (2013), „Ida” (2014).

 

W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny o statuetkę walczyć będzie rekordowa liczba 85 produkcji. Aż 11 z nich, dzięki dystrybucji kinowej, znajduje się również na liście filmów kandydujących do nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2015 we wszystkich kategoriach, oprócz kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.
(kolejność alfabetyczna):
lista_2

W ubiegłych latach nagrodę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny otrzymały filmy: „Wirtualna wojna” w reżyserii Jacka Bławuta (2103) oraz „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej (2014).

 

W kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny kandyduje 11 seriali:
(kolejność alfabetyczna):
lista_3

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Nagrody przyznawane są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2015 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa. Głównym partnerem medialnym – Program TVP2 oraz Twój Styl, Pani, Grazia, Show, Metro, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Filmweb, TOK FM, Kino, Film New Europe i Film&TV Kamera. Partnerem organizacji jest Krakowska Fundacja Filmowa. Sponsorami Orłów 2015 są firmy: Orka, Apart, Albert Riele i Open Gate.

Przegląd on-line wybranych filmów kandydujących do Orłów 2015 dostępny jest w serwisie kinoplex.pl.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Lenart
agnieszka@pnf.pl
kom. 723 770 770