Jerzy Skolimowski laureatem Orła 2022 za Osiągnięcia Życia

Jerzy Skolimowski został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2022 za Osiągnięcia Życia. Nazwisko laureata ogłosił Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

– Cieszę się, gdy co roku wśród nominowanych do Orłów ogłaszamy laureata nagrody specjalnej, twórcy z ogromnym dorobkiem i doświadczeniem filmowym, który tak wiele wniósł do współczesnego kina. Nie inaczej jest w tym roku kiedy Orłem za dorobek życia Akademia nagradza Jerzego Skolimowskiego, twórcę totalnego i niezłomnego, który za swoje kreatywne wybory często płacił jakością życia. Tak jak przy filmie „Ręce do góry”, który nie spodobał się stalinowskiej władzy i spowodował, że Skolimowski musiał opuścić Polskę. Niezależnie od tego, że każdy kolejny film realizował w innym kraju był honorowany za nie nagrodami na najważniejszych festiwalach. W pewnym momencie wrócił do Polski gdzie nakręcił swoje trzy ważne filmy „Cztery noce z Anną”, „Essential Killing” i „11 minut”. Każdy z nich był nowatorski i odważny w formie i treści – powiedział Dariusz Jabłoński.

Skolim 2016

Urodzony 5 maja 1938 roku w Łodzi Jerzy Skolimowski w 1959 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a cztery lata później studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki. Jest autorem scenariuszy do tak ważnych dla polskiej kinematografii filmów jak “Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy czy “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. Od lat 70. tworzy przede wszystkim za granicą realizując filmy m.in. we Włoszech, Anglii i USA. Jest zdobywcą wielu nagród filmowych. m.in. Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za film “Start”, Grand Prix Jury Festiwalu w Cannes za film “Wrzask” czy Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu w Wenecji za film “Latarniowiec”. W 2016 roku otrzymał Honorowego Złotego Lwa Festiwalu w Wenecji za całokształt twórczości. Podczas zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes premierę mieć będzie jego najnowszy film “EO”.

Jerzy Skolimowski to także wielokrotny laureat Polskich Nagród Filmowych ORŁY. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Specjalną za “niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską”. W 2009 uzyskał trzy nominacje za film “Cztery noce z Anną”, ostatecznie zdobywając statuetkę w kategorii Najlepsza Reżyseria. W 2011 roku nominowany był za “Essential Killing” otrzymując Orły za Najlepszą Reżyserię i Najlepszy Film. W 2016 Akademia nominowała go do Orłów za “11 minut” w kategoriach Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria.

Oficjalne wręczenie statuetki Orła za Osiągnięcia Życia nastąpi podczas uroczystej gali 24. Polskich Nagród Filmowych ORŁY w dniu 6 czerwca 2022.