Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz laureatem Orła 2021 za Osiągnięcia Życia

Legenda polskiej muzyki filmowej kompozytor Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz głosami członków Polskiej Akademii Filmowej został laureatem Orła 2021 za Osiągnięcia Życia.

Nazwisko Laureata zostało ogłoszone przez Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej Dariusza Jabłońskiego, w środę 19 maja podczas programu Newsroom WP. Po raz pierwszy w 23-letniej historii Orłów koperta z wynikiem głosowania na najbardziej zaszczytną kategorię, czyli Orła za Osiągnięcia Życia, została otwarta w studiu telewizyjnym Wirtualnej Polski.

Wręczenie statuetki nastąpiło podczas Gali Orłów nadawanej na żywo w Canal+. Niestety laureat nie mógł być obecny na Gali. W jego imieniu Orła odebrał wręczający czyli reżyser Janusz Majewski. – Z Dudusiem znamy się ponad 70 lat. Jest rekordzistą jeśli chodzi o ilość filmów, do których zrobił muzykę. Nie ma takiego reżysera czy operatora, który byłby przy tylu produkcjach. Ale to tylko cyfry. Rzecz drugorzędna. Te jego motywy muzyczne są po prostu nieśmiertelne – mówił wzruszony reżyser.

Dudus Majewskifot. Filip Błażejowski/Jazz Forum

Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz to muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do seriali i filmów z czasów PRL-u. Autor muzyki do kultowych polskich seriali takich jak: “Janosik”, “Alternatywy 4”, “Czterdziestolatek”, “Czterdziestolatek 20 lat później”, “Stawka większa niż życie”, “Śmieciarz”, “Wojna domowa” czy “Życie na gorąco”. Skomponował również muzykę do wielu polskich filmów, m.in “Dwa żebra Adama”, “Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, “Raj na ziemi”, “Nie lubię poniedziałku”, “Poszukiwany, poszukiwana”, “Zaklęte rewiry” oraz “Syzyfowe prace”. Właśnie za muzykę do filmu “Syzyfowe prace” nominowany był w 2000 roku do Orłów w kategorii Najlepsza Muzyka.

Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu. Nad jego prawidłowością i zgodnością z regulaminem, a także tajnością i poufnością całego procesu czuwa wiodąca na świecie firma audytorsko-doradcza, PwC, partner Polskiej Akademii Filmowej. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert. Oprócz nagród dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz serialu, nagradzani są także aktorzy, aktorki, twórczynie oraz twórcy filmowi w aż dziewiętnastu kategoriach. Każdego roku wręczana jest także Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Nagroda Publiczności, której partnerem jest Wirtualna Polska.

Partnerem Orłów jest PwC. CANAL+ to oficjalny nadawca oraz partner Festiwalu Orłów 2021.  Z kolei tegoroczni sponsorzy to Dr Irena Eris, Jean Louis David oraz kancelaria Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Piechota Sp. k. Polskie Nagrody Filmowe Orły powstają przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  Patronami medialnymi Orłów 2021 są: Wirtualna Polska, Radio ZET, magazyn VIVA!, Viva.pl, wyborcza.pl, Anywhere, Magazyn Film i TV kamera, FilmNewEurope oraz Filmpolski.pl, a za obsługę fotograficzną odpowiada EastNews.

Wsparcia organizacyjnego udziela Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotował boxoffice.pl. Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej, producent wykonawczy – Message Film.