Jan Hryniak (1969-2022)

W wieku 52 lat, po ciężkiej chorobie odszedł Jan Hryniak – reżyser i scenarzysta, twórca m.in. filmów “Przystań”, “Trzeci” i “Zenek”. Laureat Orła 2015 za serial “Czas honoru. Powstanie”.

HryniakBW

Był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1993) i Wydziału Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej (1996). Zadebiutował w 1997 roku kameralnym filmem “Przystań” z Mają Ostaszewską i Rafałem Królikowskim w rolach głównych. Obraz doceniło Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznając mu nagrody za główną rolę kobiecą oraz montaż. “Przystań” zdobyła także cztery nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

W 2004 roku zrealizował, będący opowieścią o małżeńskim kryzysie, film “Trzeci” wyróżniony Nagrodą Publiczności na toruńskim Festiwalu TofiFest. Kolejny obraz “Trick” (2010) opowiadający o brawurowej ucieczce dwójki więźniów, z rolami Piotra Adamczyka i Mariana Dziędziela,  i będący jego dłuższą wersją serial (2012) stał się dla reżysera przepustką do pracy w telewizji. W 2014 roku wyreżyserował 12-odcinkowy serial “Czas honoru. Powstanie” wyróżniony następnie Orłem 2015 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Telewizyjny.

Latem 2015 roku ponownie stanął za kamerą kinowej produkcji – biograficznego “Kantora” z udziałem Borysa Szyca. Obraz, który reżyser sam określał jako najważniejszy w jego dotychczasowej karierze, nie został jednak ukończony. Problemy finansowe spowodowały przerwanie zaawansowanych zdjęć, do których twórcy kilkakrotnie próbowali powrócić – bezskutecznie.

W międzyczasie reżyser przyjął propozycję Telewizji Polskiej i wyreżyserował inny biograficzny obraz – “Zenek” (2020) – opowiadający o fenomenie gwiazdy disco polo Zenona Martyniuka, w którego na ekranie wcielili się Jakub Zając i Krzysztof Czeczot.

W latach 2019-2021 Jan Hryniak zrealizował dla Polsatu także wybrane odcinki seriali “Miasto długów” i “Tatuśkowie”.

fot. East News