Helios zaprasza na wyjątkowy seans filmowy „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow”

Sieć kin Helios zaprasza na wyjątkowy seans filmowy „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” w ramach cyklu Kino Konesera. Pokazy wstrząsającej historii reżysera skazanego na 20 lat łagru odbędą się w poniedziałek, 23 lipca o godzinie 18:30, we wszystkich kinach sieci. Cały przychód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany rodzinie Olega Sencowa.

W 2014 roku Ołeh Sencow został aresztowany przez rosyjskie służby specjalne pod zarzutem działalności terrorystycznej. Sencow był zaangażowany w demonstracje na Majdanie, a potem protestował przeciwko aneksji przez Rosję rodzinnego Krymu – według rosyjskich władz miał planować tam ataki terrorystyczne. W 2015 roku reżyser został zesłany do łagru o zaostrzonym rygorze. Ma w nim pozostać do 2034 roku.  W połowie maja Sencow ogłosił głodówkę , którą zakończy tylko jeśli Rosja wypuści na wolność 64 ukraińskich więźniów politycznych znajdujących się na jej terytorium. Jest w bardzo złym stanie.

W poniedziałek, 23 lipca, o godzinie 18.30 we wszystkich kinach sieci Helios odbędą się specjalne pokazy estońsko-polskiego dokumentu “Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow”. Reżyser Askold Kurov przygląda się w nim bezdusznym procedurom procesu Sencowa i odsłania absurdy rosyjskiej machiny państwowej.

Obserwuje też wysiłki rodziny, przyjaciół i prawników Ołeha, by ocalić go od więzienia, a także pokazuje solidarność świata filmowego wobec sprawy Sencowa. W kampanię na rzecz jego uwolnienia zaangażowali się m.in.: Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, a także Europejska i Polska Akademia Filmowa.

Pokaz filmu odbędzie się w ramach cyklu “Kino Konesera”. Cały przychód ze sprzedaży biletów polski koproducent filmu – Message Film, przekaże rodzinie Ołeha Sencowa. Szczegóły oraz bilety dostępne są na stronie: www.helios.pl/proces.

unnamed2