Głosowanie na Najlepszy Film Dokumentalny po raz pierwszy w konkursie PNF ORŁY 2013

Wysłaniem kart do głosowania przez PwC, wiodącą na świecie firmę audytorsko-doradczą, rozpoczęło się głosowanie na najlepszy film dokumentalny minionego roku. Warunki konkursu spełniły aż 52 filmy. Najlepszy Dokument to nowa kategoria w konkursie Polskich Nagród filmowych Orły, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej: “Witamy w naszym gronie znakomitych autorów filmów dokumentalnych i animowanych! Serdecznie dziękuję Kolegom, którzy przyjęli moją prośbę o wspólną pracę nad kryteriami, a bez których wprowadzenie tej nagrody do Orłów nie byłoby możliwe: Jackowi Bławutowi, Maciejowi Drygasowi, Andrzejowi Fidykowi i Pawłowi Łozińskiemu. Cieszę się, że Członkowie Polskiej Akademii Filmowej poparli zaproponowane inicjatywy. To była najwyższa pora, żeby film dokumentalny był nie tylko reprezentowany, ale i wybierany przez Akademię.”

Zgodnie z regulaminem do Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny może kandydować film, który “jest filmem polskim o długości 40 i więcej minut ekranowych, bez względu na technikę realizacji, jest filmem dokumentalnym kreatywnym, który interpretuje rzeczywistość, nadając mu oryginalną, zdecydowanie artystyczną formę i przedstawia autorski punkt widzenia, – był rozpowszechniany nieprzerwanie po raz pierwszy w czasie pomiędzy 1 stycznia, a 31 grudnia roku poprzedzającego rok edycji Konkursu, przez co najmniej przez 7 dni, co najmniej 1 seans dziennie, na ogólnie dostępnych, płatnych seansach kinowych w Polsce, i był ogłoszony w programie kina, w którym był wyświetlany, lub – w zależności co nastąpiło najpierw – którego pierwsza emisja telewizyjna nastąpiła w jednej ze stacji telewizyjnych: TVP, TVN, Polsat, CANAL+, HBO – po raz pierwszy w czasie pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku poprzedzającego rok edycji Konkursu, i była ogłoszona w programie stacji telewizyjnej, w której była nadawana.”

Na podstawie oświadczeń stacji telewizyjnych i producentów, w konsultacji z Krakowską Fundacją Filmową, organizatorzy Orłów uznają, że w ubiegłym roku warunki kandydowania do Orła za Najlepszy Film Dokumentalny zgodnie z Regulaminem spełniły następujące filmy:

1. AKCJE SPECJALNEGO ZNACZENIA-LESKI-AKCJA 666, reż. T. Pawlicki

2. ALEKSANDRA JEDZIE DO POLSKI, reż. J. Wasilewski, A. Jawłowski

3. BETAR, reż. R. Kaczmarek

4. BUNT NA ŁODZI, reż. J. Talczewski

5. COMING OUT PO POLSKU, reż. S. Grunberg i K. Reszke

6. CZARODZIEJE HONORATKI, reż. L. Rene Nowak

7. DZIECI KOTANA, reż. M. Dembiński

8. DZIEWCZĘTA Z AUSCHWITZ, reż. K. Wołoszyn-Świerk

9. FABRYKA WÓDKI, reż. J. Śladkowski

10. FUCK FOR FOREST reż. M. Marczak

11. GDZIE JEST SONIA?, reż. Radka Franczak

12. GDZIE SIĘ PODZIAŁO 80 MILIONÓW?, reż. M. Rogalski

13. HOTEL POLSKI, reż. K. Veymot

14. I WANT (NO) REALITY, reż. A. Brzezińska

15. JAN PAWEŁ II. SZUKAŁEM WAS, reż. J. Szmidt

16. JORCAJT, reż. Z. Solakiewicz

17. KIEDYŚ BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI, reż. P. Wysoczański

18. KOŁYSANKA Z PHNOM PENH, reż. P. Kloc

19. KOMEDA, KOMEDA…, reż. N. Ziółkowska-Kurczuk

20. KRZYŻACY. POWSTANIE, POTĘGA, UPADEK, reż. K. Talczewski

21. LEKARZE, reż. T. Wolski

22. MATKA 24h, reż. M. Janos Krawczyk

23. METR NAD ZIEMIĄ, reż. T. Wiszniewski

24. MIŁOŚĆ BEZ USTAWKI, reż. K. Król

25. MOJA WOLA, reż. B. M. Kowalski

26. NIEDŹWIEDŹ WŁADCA GÓR, reż. K. Matysek

27. OCALENI, reż. M. Gertten

28. OGIEŃ I INNI, reż. M. Wiśniewski, M. Wróbel

29. OSTATNI RAZ KAWALER, reż. J. Bławut

30. PLEASE FIND – HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI, reż. V. Rotter-Kozyra

31. PŁONĄCY FACET, reż. E. Pięta i S. Grunberg

32. PO CO CI TE CHŁOPY, RZECZ O KAROLU LEWAKOWSKIM, reż. M. Maldis

33. PRAWDZIWY KONIEC ZIMNEJ WOJNY, reż. J. Śladkowski

34. PREMIERZY, TADEUSZ MAZOWIECKI, reż. B. Biel

35. PRZEŻYĆ AFGANISTAN, reż. M. Imielska

36. SCHODY DO WOLNOŚCI, reż. Z. Najda

37. SEN O MORZACH I KOLONIACH, reż. T. Rudomino

38. ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU – KIJÓW, reż. M. Drygas, M. Dembiński

39. ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU – MOSKWA, reż. M. Drygas, M. Dembiński

40. ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU – PEKIN, reż. M. Drygas, M. Dembiński

41. ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU – TOKIO, reż. M. Drygas, M. Dembiński

42. TALA OD RÓŻAŃCA, reż. S. Rogowski, S. Zawiśliński

43. URODZENI DLA RZESZY, reż. K. Wołoszyn-Świerk

44. UWIKŁANI, reż. L. Duda

45. UWOLNIĆ MOTYLA, reż. J. Frydrych

46. W SPRAWIE DUCHA, reż. K. Rączyński

47. WIECZNY TUŁACZ, reż. G. Królikiewicz

48. WIERA GRAN, reż. M. Zmarz – Koczanowicz

49. WIRTUALNA WOJNA, reż. J. Bławut

50. WYSPA WŁADCÓW, reż. Z. Cozac

51. ZAPOMNIANY GENERAŁ TADEUSZ JORDAN ROZWADOWSKI, reż. P. Boruszkowski

52. ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ, reż. M. Nekanda-Trepka

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy, Włoskie Donatelle, brytyjskie BAFTY czy hiszpańskie Goya, a w Europie – Europejska Akademia Filmowa.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w 17 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski oraz w kategorii Odkrycie Roku. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności.

W pierwszej turze głosowania wszyscy członkowie Polskiej Akademii Filmowej głosują w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Film Europejski, a także proponują Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. W pozostałych kategoriach głosują wyłącznie specjaliści danej branży.

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: “Historia kina w Popielawach” (1999), “Dług” (2000), “Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2001), “Cześć, Tereska” (2002), “Pianista” (2003) i “Zmruż oczy” (2004), “Wesele” (2005), “Komornik” (2006), “Plac Zbawiciela” (2007), “Katyń” (2008), “33 sceny z życia” (2009), “Rewers” (2010), “Essential Killing” (2011), “Róża“ (2012).

Polskie Nagrody Filmowe Orły przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej.

Partnerem Orłów od początku istnienia konkursu jest firma audytorsko-doradcza PwC. Kinem Przeglądu Orłów 2013 jest Iluzjon. Partner przeglądu: Filmoteka Narodowa. Partnerem przeglądu on-line jest kinoplex.pl. Sponsorzy Orłów 2013 to: Lexus, Jean Louis David, Four Colors. Partner organizacji gali – Piramida Film.

Patronami medialnymi są: TVP2, Polskie Radio Trójka, Twój Styl, Film, Kino, SHOW, gazeta.pl, stopklatka.pl, PAP.

Kontakt z mediami

Iza Igel

iza_igel@pnf.pl