Festiwal w Cannes: Roman Polański z nagrodą za najlepszą reżyserię

Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes Roman Polański odebrał Orła, nagrodę Polskiej Akademii Filmowej, przyznaną mu w tym roku przez Akademię w kategorii Najlepsza Reżyseria za film “Rzeź”. Reżyser przyjął statuetkę z rąk Prezydenta Akademii, reżysera i producenta Dariusza Jabłońskiego (“Fotoamator, “Pokłosie”) oraz Andrzeja Serdiukowa, przyjaciela i współproducenta filmu “Roman Polański – moje życie”, który był w roku ubiegłym na ekranach polskich kin. Odbierając Orła reżyser powiedział “Bardzo się cieszę z nagrody przyznanej mi przez moich kolegów i cieszę się, że Orzeł ma takie piękne mocne skrzydła”.

Orzeł w kategorii Najlepsza Reżyseria został przyznany Romanowi Polańskiemu za film “Rzeź” podczas tegorocznej, jubileuszowej 15. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły. Reżyser nie mógł być na ceremonii Orłów w marcu, kończył prace nad swoim najnowszych filmem, “Wenus in Fur” (“Wenus w futrze”), pokazywanej w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes. Polański dziękował podczas ceremonii w trakcie połączenia satelitarnego z Galą Orłów w Teatrze Narodowym w Warszawie, a na canneńskim festiwalu otrzymał statuetkę osobiście.

Roman Polański został nagrodzony Orłem trzykrotnie, w tym dwukrotnie za film “Pianista” w kategorii Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Film, jest również Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia, przyznanej mu w 2003 roku.