Festiwal Filmów Kandydujących do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022

Od 4 lutego do 4 marca w warszawskim kinie Iluzjon i online w serwisie Premiery Canal+ potrwa Festiwal Orłów 2022 w którym można zobaczyć 71 filmów kandydujących w 24. edycji Polskich Nagród Filmowych. Po wieczornych pokazach organizatorzy festiwalu zaproszą widzów na blisko trzydzieści spotkań i dyskusji na żywo z twórcami polskiego kina. 

Po spowodowanej pandemią przerwie, FESTIWAL ORŁÓW wraca do kina i tradycyjnej formuły spotkań. Po raz pierwszy w historii, ze względu na ograniczoną obostrzeniami liczbę miejsc w kinie, będzie można je również śledzić online na profilu Orłów na Facebooku. Transmisje, które będą odbywały się po każdym wieczornym seansie zostaną zrealizowane we współpracy z AMA FILM ACADEMY.

Festiwal Orłów 2022 zainauguruje spotkanie z twórcami i projekcja filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” w reżyserii Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, zrealizowanego w ubiegłym roku w oparciu o rozmowy, które z Barbarą Krafftówną przeprowadził scenarzysta filmu Remigiusz Grzela. W ten szczególny sposób Polska Akademia Filmowa uhonoruje zmarłą pod koniec stycznia br. aktorkę, która na stałe zapisała się w historii polskiej kinematografii wspaniałymi kreacjami w filmach m.in. Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Wajdy czy Janusza Morgensterna oraz niezapomnianymi występami w Kabarecie Starszych Panów. Po seansie z publicznością spotkają się reżyserzy filmu, pisarz i dramaturg Remigiusz Grzela oraz autor zdjęć Bartosz Piotrowski.

W programie Festiwalu Orłów 2022 znalazły się m.in. polski kandydat do Oscara – „Żeby nie było śladów” laureata Orlów z 2021 i 2017 roku Jana P. Matuszyńskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć również nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni obraz „Wszystkie nasze strachy“ w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, „Powrót tamtych dni” Konrada Aksinowicza z przejmującą rolą Macieja Stuhra, głośny debiut Jakuba Michalczuka „Teściowie” czy nowy obraz laureatki Orłów z 2016 roku Kingi Dębskiej „Zupa Nic”. Nie zabraknie również „Weseלa” wielokrotnie nagradzanego Orłami Wojciecha Smarzowskiego, filmu laureatki Orłów Doroty Kędzierzawskiej „Żużel” i „Sweat” Magnusa von Horna, który pokazywany był podczas oficjalniej selekcji na festiwalu w Cannes. Festiwal Orłów 2022 będzie również doskonałą okazją by przypomnieć sobie „Magnezję” Macieja Bochniaka, „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz czy europejską koprodukcję „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić.

Między 4 lutego a 4 marca, po wieczornych seansach, widzowie będą mogli spotkać się i porozmawiać m.in. z Jakubem Gierszałem i Maszą Wągrocką („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”), Wojciechem Mecwaldowskim („Śmierć Zygielbojma”) Wojciechem Smarzowskim (“Wesele”), Łukaszem Grzegorzkiem („Moje wspaniałe życie”), Pawłem Łozińskim („Film balkonowy”), Kacprem Lisowskim i Iwoną Harris („Sędziowie pod presją”), Magdaleną Koleśnik (“Sweat”), Weroniką Książkiewicz (“Powrót do tamtych dni”), Piotrem Głowackim (“Mistrz”), Adamem Woronowiczem (“Zupa Nic”), Bartoszem Blaschke i Małgorzatą Foremniak (“Sontata”) czy Wojciechem Solarzem i Romą Gąsiorowską („Amatorzy”).

Gospodarzem Festiwalu Orłów 2022 będzie Kino Iluzjon. Spotkania poprowadzą dziennikarze: Anna Serdiukow, Rafał Pawłowski, Artur Cichmiński i Artur Zaborski.

Orly_Harmonogram_A4

Partnerzy, Patroni i Sponsorzy tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych:
Partner Orłów: PwC
Oficjalny nadawca: CANAL+

Patronami medialnymi Orłów 2022 są:
Wirtualna Polska, radio ZET, magazyn Film&TV Kamera, FilmNewEurope oraz FilmPolski.pl
Wsparcie organizacyjne: Krakowska Fundacja Filmowa
Listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl
Obsługa fotograficzna: East News