Dokumenty zawalczą o Orła, nagrodę Polskiej Akademii Filmowej

Już po raz drugi polskie filmy dokumentalne będą konkurować o Polską Nagrodę Filmową Orła w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. W chwili obecnej warunki uczestnictwa w konkursie o nagrodę Polskiej Akademii Filmowej spełniają 52 produkcje.

Najlepszy Film Dokumentalny to wprowadzona w zeszłym roku, 18-ta kategoria Orłów, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Zgodnie z regulaminem Orłów, film kandydujący w tej kategorii musi być polską produkcją o długości ponad 40 minut rozpowszechnianą po raz pierwszy w czasie pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia danego roku przez tydzień na ogólnie dostępnych, płatnych seansach kinowych w Polsce lub zostać premierowo wyemitowany w jednej ze stacji telewizyjnych: TVP, TVN, Polsat, CANAL+, HBO w okresie pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia danego roku i“interpretować rzeczywistość, nadając jej oryginalną, zdecydowanie artystyczną formę i przedstawiać autorski punkt widzenia”. 

Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej: “Ubiegłoroczna, jednomyślna decyzja Akademii o wprowadzeniu do Orłów Nagrody za Najlepszy Film Dokumentalny jest aktem sprawiedliwości dziejowej. Nareszcie filmy dokumentalne mogą walczyć o Orły, Nagrody Polskiej Akademii Filmowej, i to nie tylko w swojej kategorii, ale także – jeśli miały dystrybucję kinową – na równi z filmami fabularnymi i animowanymi w kategorii Najlepszy Film. Ogromnie cieszę się z możliwości nagradzania dokonań polskich dokumentalistów. A jest, z czego być dumnym i za co nagradzać. Polski dokument, z sukcesami na całym świecie, zawsze był dumą naszej kinematografii”. 

Na podstawie oświadczeń stacji telewizyjnych i producentów, na dziś warunki kandydowania do Orłów w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny spełniają następujące produkcje:
1. 10 w skali Beauforta, reż. Helena Giersz
2. 6 kroków, reż. Bartosz Dombrowski
3. Abu Haraz, reż. Maciej J.Drygas
4. Album rodzinny, reż. Andrzej Titkow
5. Art of freedom, reż. Wojciech Słota
6. Będziesz legendą człowieku, reż. Marcin Koszałka
7. Czasem śnię, że latam, reż. Aneta Popiel-Machnicka
8. Deep love, reż. Jan P. Matuszyński
9. Dziennik z podróży, reż. Piotr Stasik
10. Inny świat, reż. Dorota Kędzierzawska
11. Ja jestem, reż. Maciej Bodasiński, Lech Dokowicz
12. Klamra, reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech
13. Kocham cię jak Irlandię, reż. Aleksander Dembski
14. Kochani recydywiści, reż. Irena i Jerzy Morawscy
15. Krzysztof Warlikowski – nowy sen, reż. Marcin Latałło
16. La la la – rzecz o Marcinie Różyckim, reż. Grażyna Stankiewicz
17. Mały alczyk, wielka sprawa, reż. Dorota Adamkiewicz, Joanna Łęska
18. Marian Dziędziel – aktor odnaleziony, reż. Marta Węgiel
19. Miłość, reż. Filip Dzierżawski
20. Moja ulica, reż. Marcin Latałło
21. Nie wolno brzydko się bawić, reż. Urszula Sochacka
22. Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim, reż. Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski
23. Niepokorni kochankowie, reż. Barbara Lipińska
24. Ojciec i syn, reż. Paweł Łoziński
25. Okręty II wojny światowej, reż. Jaromir Możdżyński
26. Oskarowe kostiumy Barbary Ptak, reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski
27. Ostatni Mazurzy, reż. Julita Wołoszyńska-Matysek
28. Pałac, reż. Tomasz Wolski
29. Perskie ocalenie, reż. Andrzej B. Czulda
30. Pieśń buntu, reż. Paweł Narożnik
31. Podwójne życie Piotra S., reż. Alina Mrowińska
32. Portret totalny Krzysztofa Bednarskiego, reż. Ewa Róża Fabjanowska
33. Rok 1863, reż. Przemysław Bednarczyk
34. Rotem, reż. Agnieszka Arnold
35. Sekrety miłości, reż. Krystian Matysek
36. Seks po polsku – awatary jako prostytutki, reż. Piotr Kopik
37. Smoleńsk 2010-2013 – anatomia upadku, reż. Anita Gargas
38. Statkiem po trawie, reż. Krystian Matysek
39. Strateg, reż. Katarzyna Kolenda-Zaleska
40. Strażnik poranka, reż. Grzegorz Linkowski
41. Szklane domy pani Zosi, reż. Maciej Żurawski
42. Sztuka znikania, reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski
43. Śladami złotego, reż. Beata Hyży-Czołpińska
44. Tomasz Majewski. Tak się robi historię, reż. Marcin Rosengarten
45. Tu Stalinogród, reż. Maciej Muzyczuk
46. Walka bez broni, reż. Zofia Kunert
47. Władysław hrabia Zamoyski – Pan z Wielkopolski – Władca Tatr, reż. Janusz Sidor
48. Wspólny dom, reż. Andrzej Słodkowski
49. Wybaczyć wszelkie zło, reż. Grzegorz Linkowski
50. Wypadek, reż. Anna Więckowska
51. Zabójca z lubieżności, reż. Marcin Koszałka
52. Znaki szczególne, reż. Borys Lankosz

Partnerem Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny jest Krakowska Fundacja Filmowa, która od wielu lat zajmuje się promocją polskiego kina dokumentalnego. “Z nieukrywaną przyjemnością obserwujemy ogromne i stale rosnące zainteresowanie naszym kinem dokumentalnym wśród międzynarodowego widza. W Polsce kino tego gatunku wciąż jeszcze traktowane jest jako niszowe, ale bardzo powoli zaczyna się to zmieniać. Tym bardziej cieszy nas fakt, że dokument już rok temu został zauważony przez Polską Akademię Filmową, bo z pewnością przyczyni się to do zmiany postrzegania rangi tego gatunku także u polskiego widza – zarówno tego telewizyjnego, jak i kinowego.” – mówi Katarzyna Wilk, koordynator projektu Polish Docs w Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Do listy filmów dołączą polskie produkcje, które do końca roku spełnią warunki regulaminu kandydowania w kategorii Najlepszy Dokument. Do 15 grudnia 2013 roku, na adres pnf@pnf.pl, producenci i dystrybutorzy filmów mogą zgłaszać filmy spełniające kryteria kwalifikacji do nagród.

Warto dodać, że pięć produkcji z ww. listy filmów, dzięki dystrybucji kinowej, znajduje się również na liście filmów kandydujących do nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2014 we wszystkich kategoriach, nie tylko w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

Laureatem zeszłorocznej edycji konkursu w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, i zarazem pierwszym laureatem w tej kategorii, został film “Wirtualna wojna” w reżyserii Jacka Bławuta.

Tegoroczna edycja Orłów, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej, rozpocznie się 9 stycznia 2014 roku wysłaniem kart do głosowania członkom Akademii. W dniach 10 – 29 stycznia 2014 roku odbędzie się przegląd filmów kandydujących do Orłów w warszawskim kinie Iluzjon. Nominacje do Orłów zostaną ogłoszone 4 lutego 2014 roku w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Ogłoszenie zwycięzcy w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz spotkanie z Nominowanymi odbędzie się 4 marca 2014 roku w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 została zaplanowana na 10 marca 2014 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Jak co roku, relację z gali obejrzeć będzie można w TVP 2.
Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 18 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2014 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu – Filmoteka Narodowa. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2014 przygotowuje kinoplex.pl. Sponsorami Orłów 2014 są na chwilę obecną: Jean Louis David, Bobbi Brown, Orka. Partnerem organizacji – Krakowska Fundacja Filmowa.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.