Zbliżające się zakończenie 2015 roku to dobry moment na pierwsze filmowe podsumowania.
I chyba nikt nie ma wątpliwości, że branża filmowa może mieć powody do dumy, a wielbiciele polskiego kina do zadowolenia. Teraz najtrudniejsze zadanie czeka członków Polskiej Akademii Filmowej, którzy już niedługo wybiorą najlepsze produkcje ostatniego roku. Nominowane przez nich filmy oraz ich twórcy będą ubiegać się o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej.
Kto zyska najwięcej nominacji, a kto będzie laureatem w kategorii Najlepszy Film? W konkursie długa lista tytułów, wśród nich „Body/Ciało”, za reżyserię którego Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie, „Demon” Marcina Wrony, który został już pokazany na ponad 40 festiwalach w kraju i za granicą, wyróżnione na festiwalu w Wenecji „11 minut” Jerzego Skolimowskiego i „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, musical który został właśnie zakwalifikowany do udziału w konkursie prestiżowego festiwalu Sundance.
Widzów, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć tych filmów, albo chcieliby obejrzeć je raz jeszcze raz zapraszamy na Przegląd Orły 2016. W tej edycji przegląd wszystkich produkcji kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 odbędzie się w dwóch miastach. W stołecznym kinie Iluzjon od 9 do 30 stycznia i w łódzkim Kinematografie w dniach od 2 do 31 stycznia. Podobnie jak w latach poprzednich, projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.
W Przeglądzie Orłów 2016 wezmą udział wszystkie polskie filmy, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych (produkcja musi mieć ponad 70 minut). Wstępna lista, na 17 grudnia wygląda imponująco. Znalazło się na niej 46 tytułów! A opierając się na oświadczeniach dystrybutorów i danych pochodzących z firmy boxoffice.pl wiadomo, że zakwalifikowanych filmów ma być więcej, bo aż 50!
Lista filmów kandydujących do Orłów 2016 na dzień 17.12.2015
- 11 Minut, reż. Jerzy Skolimowski
- Aktorka, reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka
- Anatomia zła, reż. Jacek Bromski
- Apartament, reż. Maciej Czajkowski
- Autorki, reż. Janusz Mrozowski
- Body/Ciało, reż. Małgorzata Szumowska
- Carte blanche, reż. Jacek Lusiński
- Chemia, reż. Bartosz Prokopowicz
- Czerwony pająk, reż. Marcin Koszałka
- Demon, reż. Marcin Wrona
- Discopolo, reż. Maciej Bochniak
- Fotograf, reż. Waldemar Krzystek
- Gang Rosenthala, reż. Nae Caranfil
- Git, reż. Kamil Szymański
- Heavy Mental, reż. Sebastian Buttny
- Hiszpanka, reż. Łukasz Barczyk
- Intruz, reż. Magnus von Horn
- Jak całkowicie zniknąć, reż. Przemysław Wojcieszek
- Karbala, reż. Krzysztof Łukaszewicz
- Karski i władcy ludzkości, reż. Sławomir Grunberg
- Kebab i Horoskop, reż. Grzegorz Jaroszuk
- Klub włóczykijów, reż. Tomasz Szafrański
- Król życia, reż. Jerzy Zieliński
- Listy do M. 2, reż. Maciej Dejczer
- Lustra Leszka Mądzika, reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk
- Między nami dobrze jest, reż. Grzegorz Jarzyna
- Mur, reż. Dariusz Glazer
- Nadejdą lepsze czasy, reż. Hanna Polak
- Noc Walpurgi, reż. Marcin Bortkiewicz
- Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski
- Ostatni klaps, reż. Gerwazy Reguła
- Panie Dulskie, reż. Filip Bajon
- Performer, reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
- Piąte: Nie odchodź!, reż. Katarzyna Jungowska
- Pilecki, reż. Mirosław Krzyszkowski
- Pod elektrycznymi chmurami, reż. Aleksiej German
- Pod ochroną, reż. Diego Lerman
- Polskie gówno, reż. Grzegorz Jankowski
- Sąsiady, reż. Grzegorz Królikiewicz
- Strefa nagości, reż. Urszula Antoniak
- Warsaw by Night, reż. Natalia Koryncka-Gruz
- Wkręceni 2, reż. Piotr Wereśniak
- Wołanie, reż. Marcin Dudziak
- Ziarno prawdy, reż. Borys Lankosz
- Znam kogoś, kto cię szuka, reż. Julia Kowalski
- Żyć nie umierać, reż. Maciej Migas
Do 30 grudnia 2015 roku na adres pnf@pnf.pl, producenci i dystrybutorzy filmów mogą informować o filmach spełniających kryteria kwalifikacji do nagród, a nie znajdujących się na ww. liście.
Nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 poznamy już 4 lutego 2016 roku, kiedy to na uroczystej konferencji prasowej zostaną przedstawione wyniki głosowania członków Polskiej Akademii Filmowej. Ogłoszenie nazwiska laureata w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz spotkanie z nominowanymi odbędzie się 2 marca.
A do kogo ostatecznie trafią statuetki Orłów przekonamy się podczas ceremonii wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej, zaplanowanej na 7 marca 2016 roku.
Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 19 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Przegląd Orły 2016, czyli przegląd filmów kandydujących do Orłów 2016, odbywa się w dwóch kinach. W Warszawie jest to kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, w Łodzi – Kinematograf. Partnerami przeglądu są Filmoteka Narodowa i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Głównym partnerem medialnym – Program TVP2 oraz Twój Styl, Pani, Show i TOK FM. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2016 przygotowuje Onet VOD. Partnerem organizacji jest Krakowska Fundacja Filmowa.
Polskie Nagrody Filmowe powstają przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.
KONTAKT DLA MEDIÓW:
Jakub Biskupski
jakub@pnf.pl