Dariusz Jabłoński po raz kolejny wybrany wiceprezesem Europejskiego Klubu Producentów!

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, po raz kolejny wybrany wiceprezesem Europejskiego Klubu Producentów (European Producers Club),
głównej organizacji europejskich producentów filmowych i telewizyjnych.
Podczas trwającego festiwalu w Cannes prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, producent (“Pod elektrycznymi chmurami” – Srebrny Niedźwiedź za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne. Berlinale 2015, „Pokłosie“, „Karski i władcy ludzkości“), r, reżyser i scenarzysta (“Gry wojenne” o pułkowniku Kuklińskim, “Wino truskawkowe”), członek Europejskiej Akademii Filmowej, po raz kolejny został wiceprezesem Europejskiego Klubu Producentów (European Producers Club, EPC),  głównej organizacji europejskich producentów, skupiającej blisko 100 najbardziej aktywnych i najbardziej wpływowych producentów filmowych i telewizyjnych z ponad 20 krajów Europy.
W składzie zarządu ponadto znaleźli się: Marco Chimenz jako prezes (Włochy, właściciel wiodącej na rynku włoskim firmy Catleya, producent m.in. słynnego serialu tv „Gomorra“), a jako wiceprezesi: Johannes Rexin (Niemcy, producent m.in. „Antychrysta“ Larsa von Triera), Yves Marmion (Francja,m.in. „Dzieciątko z Macon“ Petera Greenewaya i „Arizona Dream“ Emira Kusturicy) i Nina Laurio z fińskiej firmy Solarfilms.
Europejski Klub Producentów jest organizacją reprezentującą najważniejszych producentów europejskich przed  głównymi międzynarodowymi instytucjami – wszędzie tam, gdzie powstają regulacje dotyczące przemysłu audiowizualnego, a przede wszystkim jest jedną z kilku organizacji będących oficjalnym partnerem dyskusji dla Komisji Europejskiej w sprawie wszelkich rozwiązań dotyczących przemysłu filmowego.
Zaufanie najwiekszych europejskich producentów wyrażone w tym wyborze, daje mi jeszcze większe możliwości walczenia o przyszłość polskiej i europejskiej twórczości filmowej, oraz prawa twórców i niezależnych producentów – powiedział Dariusz Jabłoński po ogłoszeniu jego wyboru – “Dzięki  temu w trakcie trwającego festiwalu brałem udział w całej serii intensywnych rozmów na najwyższym szczeblu z udziałem komisarza Oettingera na temat planowanych dyrektyw Komisji Europejskiej: o prawie autorskim, o usługach audiowizualnych i o przyszłości programu Media Kreatywnej Europy. Wygląda na to, że osiągnęliśmy sukces w interesie europejskiej tożsamości kulturalnej i europejskiego filmu.” 
Dariusz Jabłoński stoi na czele utworzonej przez siebie 25 lat temu Apple Film Production, jednej z pierwszych niezależnych firm producenckich w wschodniej Europie. Do ostatnio zrealizowanych przez Apple Film produkcji należą: nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2015 rosyjsko-ukraińsko-polski film „Pod elektrycznymi chmurami” w reżyserii wybitnego rosyjskiego reżysera młodego pokolenia Aleksieja Germana jr. oraz świetnie przyjęty przez krytyków i widownię animowany dokument laureata EMMY, Sławomira Grunberga “Karski i władcy ludzkości”. Apple Film jest również producentem wysokiej jakości seriali telewizyjnych – takich jak: „Glina” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, czy koprodukcje międzynarodowe „Dzwony wojny” wyprodukowane dla BBC i TVP, i „Szpiedzy w Warszawie”, również zrealizowane dla BBC i TVP, z udziałem ARTE, BBC Ameryka i BBC Worldwide.