Danuta Szaflarska laureatką nagrody za Osiągnięcia Życia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2013

W czwartek, 28 lutego 2013 roku, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2013 minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pan Bogdan Zdrojewski, ogłosił nazwisko pierwszego laureata Polskich Nagród Filmowych Orły 2013, nazwisko Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.

Laureatką Nagrody za Osiągnięcia Życia została Danuta Szaflarska, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa. Danuta Szaflarska za swoje role została nagrodzona Orłami dwukrotnie: za film “Pora umierać” i “Ile waży koń trojański”; była też trzykrotnie nominowana do Orła; za rolę w “Egzekutorze”, “Tygodniu z życia” mężczyzny i – w tegorocznej edycji – za “Pokłosie”. Statuetka Orła za Osiągnięcia Życia zostanie wręczona dostojnej Laureatce podczas ceremonii Polskich Nagród Filmowych Orły 2013, która odbędzie się 4 marca w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Nazwisko Laureata do momentu ogłoszenia go na Spotkaniu z Nominowanymi do Orłów 2013 było znane tylko dwóm audytorom -Krzysztofowi Szułdrzyńskiemu i Piotrowi Wyszogrodzkiemu, partnerom w wiodącej firmie doradczo-audytorskiej PwC, która przeprowadza i gwarantuje prawidłowość procesu zliczania głosów.

Nagroda za Osiągnięcia Życia jest przyznawana od pierwszej edycji Orłów, a jej laureatami w poprzednich edycjach byli:

1999 Wojciech Jerzy Has

2000 Andrzej Wajda

2001 Stanisław Różewicz

2002 Tadeusz Konwicki

2003 Roman Polański

2004 Kazimierz Kutz

2005 Jerzy Kawalerowicz

2006 Jerzy Hoffman

2007 Witold Sobociński

2008 Janusz Morgenstern

2009 Jerzy Wójcik

2010 Jerzy Stefan Stawiński

2011 Tadeusz Chmielewski

2012 Janusz Majewski

Pani Danuta Szaflarska jest pierwszą aktorką i pierwszą kobietą wyróżnioną przez Polską Akademię Filmową w tej kategorii.

Na spotkaniu z Nominowanymi obecni byli twórcy polskiego kina nominowani do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły 2013, m.in. aktorzy: Weronika Rosati, Joanna Kulig, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik, reżyserzy: Marcin Krzyształowicz, Bartek Konopka, nominowany w kategorii Odkrycie Roku Michał Urbaniak, producenci i twórcy nominowanych filmów.

Nominowani odebrali z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego zaproszenia do Polskiej Akademii Filmowej i pamiątkowe dyplomy. Pomysłodawca Orłów, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, wręczył im zaproszenia do Europejskiej Akademii Filmowej.

Polskie Nagrody Filmowe Orły odbywają się pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej.

Partnerem Orłów od początku istnienia konkursu jest firma audytorsko-doradcza PwC. Kinem Przeglądu Orłów 2013 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej. Partnerem przeglądu jest Filmoteka Narodowa. Przegląd on-line przygotowuje kinoplex.pl. Sponsorem Głównym Orłów 2013 jest Biuro Podróży Itaka. Pozostali Sponsorzy to: Lexus, Royal Collection, Jean Louis David, Four Colors, Bobbi Brown. Orka. Partner organizacji – Piramida Film i Krakowska Fundacja Filmowa.

Patronami medialnymi są: TVP2, Polskie Radio Trójka, Twój Styl, Film, Kino, SHOW, gazeta.pl, stopklatka.pl, PAP.

Kontakt z mediami/akredytacje:

Iza Igel

501 338 454